‘Çerkesler sanal jeopolitik hayaller peşinde’ mi?

0
383

Krasnodar Kray Adıge Xase Başkanı Asker Soht, Abhazya Devlet Başkanı Aleksandr Ankvab’ın Abhaz-Abazin Halk Kongresindeki konuşmasını değerlendirirken, Abhazların geçmişte bölgeyi savaşa sürüklemesinin Rusya için ağır sonuçları olduğundan yakındı ve Çerkeslerin, siyasi taleplerini uluslararası arenaya taşıyarak benzer sonuçlara yol açabileceğini söyledi.

23 Kasım’da, VI. Dünya Abhaz-Abazin Halk Kongresi toplantısında yaptığı konuşmada Ankvab, “Geri dönüşün etkileri, hükümetin gayretine diasporamız katılmadığı müddetçe hissedilir olmayacak” ifadelerine yer vermişti.

Asker Soht, Ankvab’ın konuşmasının ardından yaptığı açıklamada, Çerkes halkının problemlerinin günümüz bağlamında, bir uluslararası sorun teşkil etmediğini belirtti.

“Rusya Federasyonu yapısında cumhuriyet şeklinde ayrılmış tarihi Çerkesya, Rusya Federasyonu’nun ayrılmaz bir parçası, Çerkesler Rusya’nın köklü halkı. Yabancı ülkelerdeki Çerkes diasporası da egemen devletlerin ayrılmaz topluluğu. Farklı bir yaklaşım günümüz dünyasına ve sağlıklı düşünceye aykırıdır” diyen Soht, sözlerine şöyle devam etti: “Son yıllarda Gürcistan ve Rusya arasındaki anlaşmazlık çerçevesinde, Gürcistan tarafından Çerkesler etrafında bazı uluslararası sorunlar yapay olarak gündeme getirilmeye çalışılıyor. Oysaki trajik Abhazya tecrübesini göz önünde bulunduran Rusya ve diaspora Çerkeslerini, günümüz siyasi gerçekleri tamamıyla tatmin ediyor. Abhaz entelektüel ve siyasi eliti 20. yüzyıl sonunda ortaya bir ‘Abhaz sorunu’ çıkardı. Ardından ağır siyasi kriz ve savaş yaşandı. Sonuç: binlerce ölü, yüz binlerce mülteci, sayılamayacak felaket ve acı. Üstelik ‘Abhaz sorunu’ uluslararası arenada büyük bir çelişkiler yumağı ve siyasi krizler meydana getirdi, Rusya için ciddi jeopolitik riskler oluşturdu. Abhazların bu tarihi tecrübesi, geçmişin iyi algılanması gerektiğinin açık bir delili”.

Asker Soht, açıklamasının sonunda, “Çerkes dünyasının ihtiyacı, sanal jeopolitik hayaller değil, yaşadıkları tüm ülkelerde siyasikültürel haklarının kazanımıdır. Bununla birlikte, Çerkes halkının birlikte yaşadığı halkların geleneklerine ve egemen devletlerin bölgesel bütünlüğüne saygı, Çerkeslerin temel prensipleri olmalıdır” sözlerine yer verdi. (Ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz