Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

AİHM’DEN ‘kayıp’ Çeçen için tazminat kararı

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM ), Rusya Federasyonu’nu, kaçırıldıktan sonra ‘kaybolan’ Çeçen Tamerlan Süleymanov’un ailesine tazminat ödemeye mahkum etti.
Görgü tanıklarının ifadelerine göre Tamerlan Süleymanov, 9 Mayıs 2011’de Caharkale’de  kaçırılmıştı. Bir insan hakları örgütünün gizli kaynağı,Süleymanov’un kaçırılmadan iki gün önce  de siloviklerin işkencesine maruz kaldığını açıklamıştı.

Memorial İnsan Hakları Merkezi, 24 Mayıs 2011’de AİHM’e Tamerlan Süleymanov’un babası adına şikayette bulundu. Memorial’den verilen bilgilere göre AİHM, Rusya’nın kayıp olayı hakkında etkili bir soruşturma yürütmediğine hükmetti, ancak güvenlik organlarının suça katıldığı yönündeki başvuruyu dikkate almadı.

AİHM’nin kararına göre Rusya, Tamerlan Süleymanov’un babasına 12 bin avro manevi tazminat ve mahkeme masrafları için 6 bin avro ödeyecek. (ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img