Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Barış sürecinde ikinci adım

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) milletvekilleri Pervin Buldan, Sırrı Süreya Önder ve Altan Tan; PKK Lideri Abdullah Öcalan ile görüşmek üzere ikinci defa İmralı Cezaevine gitti.

Ada’dan döndükten sonra BDP heyeti adına kısa bir açıklama yapan Pervin Buldan; “Sayın Öcalan’ın çok kısa bir açıklamasını sizlerle paylaşmak istiyorum. Önce basına emeklerinden duyduğum saygıdan dolayı bu açıklamayı yapıyorum. Bu görüşme, tarihi bir adımdır. Tarihi bir süreç yaşıyoruz. Bütün taraflar bu süreçte çok dikkatli ve duyarlı olmalıdır. Devletin elinde tutsaklar var, PKK’nın elinde de tutsaklar var. PKK, elindeki tutsaklara iyi davranmalı umarım en kısa zamanda ailelerine kavuşurlar” diye konuştu.

İkinci BDP heyetinin 23 Şubat’ta İmralı’da Öcalan’la yaptığı görüşme için değerlendirmelerde bulunan BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Bütün halkların eşit ve özgür birlikte yaşamı için çözüm formüllerinin tartışılması gerekiyor”  ifadelerini kullandı.

Öcalan’ın taslak bir metin hazırladığını belirten Demirtaş, metnin kendilerine iletileceğini, üzerinde yapılacak tartışma ve önerilerin ardından Öcalan tarafından son halinin verileceğini sözlerine ekledi. Demirtaş, “Bu süreç 2-3 hafta içinde tamamlanacaktır” derken, “Herkesin arkasında duracağı bir süreç olsun istiyoruz” şeklinde konuştu.

Görüşmelerin yeniden başlamasının ardından hem kaygılarını hem de umutlarını ifade ettiklerini söyleyen Demirtaş, şunları söyledi:

“Arkadaşlarımız 3.5 saatlik bir görüşme yaptılar. Çözüm umudunu arttıran bir yaklaşım var. Kan aksın diye bekleyenler dışında herkesin arkasında durabileceği süreç başlasın istiyoruz. Çözüm iradesinin hayata geçirilmesi konusunda kendisinin kararlı olduğu ifade edilmiştir. Hükümetin yaklaşımı belirleyici olacaktır. Hükümetin bu saatten sonra süreci çok daha ciddi bir şekilde, pratik adım atarak sürdürmesi konusunda bir beklenti içine girdiğimizi ifade edebiliriz. Bu süreç tek başına Sayın Öcalan’ın omuzlarına yıkılamaz. Bütün kamuoyunun, bütün toplumun destek vermesi gerekiyor. Demokratik gelişme için pratik adımların atılması hususunda kamuoyunun duyarlı olması lazım. Herkes bu amaç etrafında kenetlenmeli.”

“Umut ediyorum ki, bu tarihi süreçler, küçük hesaplar, partizanca amaçlar, kişisel çıkarlar uğruna heba edilmez” diyen Demirtaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Herkesin elini vicdanına koyarak, akıllı bir yaklaşım sergilemesi bütün Türkiye’nin çıkarına olacak. Bu çözüm süreci Türkiyeli çözüm sürecidir. Sayın Öcalan’ın bütün halkları kucaklayacak çözümü Türkiye için bir şanstır. Bu barış sürecine herkes destek olmalı. Biz bu süreçte siyaseten üzerimize tüm sorumluluğu almaya hazırız.”

Açıklama ardında basın mensuplarının sorularına yanıt veren Demirtaş, “Öcalan’ın taslak metinlerinin cezaevi yönetimi aracılığıyla birkaç gün içinde bize ulaşacağını sanıyoruz” dedi.

“Arzuluyoruz ki Newroz’a kadar gelişmeler olumlu geçsin” diyen Demirtaş, “Esir askerler serbest mi bırakılacak?” sorusu üzerine, “Bu konuda somut bilgi sahibi değiliz. Ancak bizler de siyasi, ahlaki ve vicdani sorumluluğumuzu yerine getireceğiz” şeklinde konuştu.

“Başbakan, PKK’nın sınırdışına çekileceğini söylüyor?” diye hatırlatılması üzerine Demirtaş, “Başbakan’ın PKK’ya yönelik yaptığı çağrılar kamuoyu yaratmak açısından etkili olabilir. Ama PKK’yı ikna edecek olan Sayın Öcalan’ın çağrısıdır. Başbakan, Sayın Öcalan’ın ne diyeceğini beklemeli” dedi.

 

Sayı : 2013 03

 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img