“Olimpiyat ruhu bizi kandıramaz!”

0
441

Sınır Tanımayan Gazeteciler (RSF) aktivistleri, 2014’te Rusya’nın Soçi kentinde yapılacak olimpiyatlar öncesinde, ülkedeki gazetecilere yönelik cinayetlere ve cezasızlık durumuna dikkat çekmek için kampanya başlattı.

RSF, Fransa’nın başkenti Paris’teki Rusya Büyükelçiği önünde, 1 Mart günü, olimpiyat halkalarını kanlı bir muşta gibi gösteren70 metre boyunda pankart açtı. RSF Genel Sekreteri Christophe Deloire, protestoyu, haberalma özgürlüğünün çok kritik bir döneminin yaşandığı Rusya’daki gazeteci, blogger ve insan hakları savunucularına desteklerini yinelemek için gerçekleştirdiklerini belirterek şunları söyledi.

“2000’den beri 24 gazeteci, yaptıkları haberler sebebiyle öldürüldü. Maalesef cezasızlıkla mücadele etmek, hala gazetecilere yönelik saldırıları önlemenin temelinde yer alıyor. Ancak Putin rejimi altındaki çatırdamalar ve çıkartılan gaddarca yasalar, sivil toplumu sürekli tehdit altında tutuyor. Artık yetkililerin elinde zamanı geldiğinde kullanabilecekleri yasal bir cephanelik var. Rusya’nın gururlu, dinamik ve modern bir ülke imajı çizmeye hakkı olduğunu inkar etmiyoruz ancak Olimpiyat ruhu tarafından da kandırılmamalıyız. Çünkü asıl ‘oyunlar’ kayak pistlerinin dışında gerçekleşiyor.”

Rusya, RSF’nin 2013 İfade Özgürlüğü Endeksinde bir önceki yıla göre altı sıra gerileyerek 148. sıradada yer alıyor. Rusya’da, RSF’nin verilerine göre son bir yılda mesleklerini icra ettikleri için iki gazeteci öldürüldü, 33 gazeteci saldırıya uğradı. (bianet)
Deloire, Rusya’nın bölgesel rolü ve baskıcı uygulamalarıyla örnek teşkil ettiği için de kampanyaya önem verdiklerini söyledi.

 

Sayı : 2013 04