Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Perit Xase”den duyuru

Suriye’den gelerek anavatanına yerleşmiş olan soydaşlarımıza ev-bahçe tahsisi konusunda geçen yıl başlatılmış olan çalışma, 5 Mart 2013 tarihinde yapılan çekilişle, ihtiyaç sahiplerinden 8 aileye daha mülklerin dağıtımı yapılarak sonuçlandırılmıştır.
Moskova’da bulunan bazı yardımsever Adigelerin finansmanı ile 2012 yılında, Perit

Moskova’da bulunan bazı yardımsever Adigelerin finansmanı ile 2012 yılında, Perit Xase tarafından başlatılan ev-bahçe alımları, Kabardey Balkar’da 3 köyde gerçekleştirilerek , toplam 16 ev alınmıştır. Evlerin bahçeleri 2200 m2 ile 4000 m2 arasında değişen büyüklüklerdedir.

Daha önce alımı yapılan 8 ev, 2012 yılı Eylül ayında yapılan ilk çekiliş ile soydaşlara dağıtılmıştı. Suriye’den anavatanında yaşamak üzere gelmiş olan soydaşlarımızın hayata tutunmalarına önemli katkısı olan bu kampanyanın katılımcıları ise bazı kriterlere göre seçilmişlerdir.

Soydaşların kendi aralarında daha önce seçmiş oldukları üç temsilci, Perit Xase yönetim kurulu ve bakanlık yetkilisi tarafından yapılan toplantı ile ev dağıtım çekilişine kimlerin katılabileceği konusunda bazı kriterler belirlenmiştir. (Aile bireylerinin en az 5 kişi olması, anavatanda yaşamayı hedeflemiş olmaları, yardım almadan kendi geçimini sağlayarak yaşayabilecek durumda ve aileden en az bir kişinin oturum almış olması vs. ) Bu kriterler soydaşlara duyurulmuş ve çekilişe katılmak isteyen ailelerin başvuruları aynı komite tarafından değerlendirilerek uygun bulunanlar, çekiliş katılımcısı olarak Perit xaseye davet edilmişlerdir.

Yapılan çekiliş ile de 8 şanslı aile belirlenmiştir. Anahtar tesliminden itibaren iki hafta içerisinde soydaşların yeni adreslerine taşınmaları gerekmektedir.
Sayı : 2013 04

 

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img