Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kafkasyalı gençler askere alınıyor

Rusya Federasyonu İçişleri Ordusu Genel Kurmay Başkan Yardımcısı Korgeneral Vasili Smirnov, 2013’te Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden orduya çağrılacak gençlerin sayısının artacağını açıkladı. Kafkasya’dan askere alımlar, geçici olarak durdurulmuştu.

Rus uzmanlar, Kafkasyalı gençlerin yeniden askere çağrılmasını memnuniyetle karşılıyor, ancak endişeler de sürüyor. Kavkazki Uzel’in görüştüğü uzmanlar, Kafkasyalıların askere çağrılmasının geçici olarak durdurulmuş olmasını olumsuz bir olay olarak değerlendirdi ve toplumdaki yaygın bir fobinin sonucu olduğunu ifade etti.

ABD’deki Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi misafir bilim adamı Sergey Markedonov, devletin Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden asker alımını durdurmakla, ordunun birleşmiş sivil ulus oluşumuna hizmet etme fonksiyonunu ortadan kaldırdığını ve bölge üzerinde kontrolü sağlamak konusundaki zafiyetini itiraf ettiğini düşünüyor.

Rusya Bilimler Akademisi, Sosyal ve Bölgesel Araştırma Merkezi Kafkasya bölüm başkanı Enver Kisriyev, Kafkasyalılara farklı muamele yapılmasının yabancı düşmanlığının bir sonucu olduğunu belirtti. Kisriyev “Bu, orduda disiplinsizliğin yayılmasının bir sonucu oldu. Kuralsızlık ve güç kullanmanın normalleştiği şartlarda Kafkasyalılar bir tür avantaj kazandılar, çünkü onlar kendi problemlerini bağımsız olarak çözebilecekleri şartlarda yetişiyor. Ancak ordu, disiplini sağlamlaştırmakla ilgilenmek yerine Kafkasyalılarla mücadeleyi tercih etti” dedi. Kisriyev’e göre, toplumda yaygın olan Kafkasyalı fobisi de ordudaki özel uygulamada önemli rol oynadı.

Askeri Siyasi Bilimciler Birliği üyesi Vasili Belozerov de ordudaki temel sorunun disiplinsizlik olduğunu düşünüyor. Askerler arasındaki disiplinsizliğin ortaya çıkmadan önce engellenmesi gerektiğinin altını çizen Belozerov, “Bu bölgeden olan tüm erlere yönelik olumsuz yaklaşımın doğru olmadığını düşünüyorum. Kafkasyalı gençlerle çalıştım ve onlarla ilgili çözülemeyecek bir problem görmedim. Ayrıca belirli bir grup için farklı uygulamalar getirmek, bu grubun anayasal haklarının ihlal edilmesi anlamına gelir” şeklinde konuştu. (ajanskafkas)

 

Sayı : 2013 05

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img