Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kimlik siyasetinin radikalleşmesi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Kafkasya Araştırmaları Topluluğu (KAT) tarafından düzenlenen, “Kimlik Siyaseti” isimli konferans, OMÜ Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

İstanbul Şehir Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ferhat Kentel’in konuşmacı olarak davet edildiği konferansa öğretim üyeleri ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Konuşmasında “Kimlik İnşası” konusuna değinen Kentel, “Kimlik siyaseti her halde yaşadığımız zamanın en önemli meselelerinden birini oluşturuyor. Ne tarafından tutarsak başka tarafa kayabiliyor. Yani sabit bir şekilde ‘şudur’ diyebileceğimiz bir şeyden bahsedemiyoruz. Nasıl tanımlayacağız dediğimiz zamanda bile bin tane tanım yapmak mümkün. Bunun sebebi ise, toplumların, toplumsal aktörlerin, bireylerin kimliklerini sürekli olarak inşa etmesinde yatıyor. Sürekli olarak değişmekte olanın tanımını nasıl yapacaksınız. Önceki senenin tanımı önceki senede kalıyor. Diğer bir nokta ise; kimliklerin karşılıklı olarak inşa olmasıdır. Sabit bir şeyden bahsedemediğimiz için hep değişim halindeyiz.” dedi.

Kimlik meselelerinin Türkiye’de radikalleşme nedenine değinen Kentel, “Biz bu kimlik meselelerini tartışırken aslında tam da modern kimliklerin nasıl inşa olduğuna, neleri, nasıl normal kabul ettiğimize dair ipuçları yaşıyoruz. Yani çok hızlı, radikal, yukardan aşağı getirilmiş bir modernleşme olduğu için belki de biz bugün kimlik meselelerinde bu kadar radikalleşiyoruz. Yani Fransız devriminin dahi beceremediği o ‘geçmişi silmek’ ideali burada hiç olamadı. Burada sadece birtakım şeyler paranteze alındı, sessizliğe itildi. Ama bir şeyleri sürekli yaşadık. Bugün modern sistemde kendine yabancılaşmayı aşmak, kendine verilmesi gerektiği halde verilmeyen şeyi hatırlamaktır. Bunların üstü örtüldüğü zaman ise bir kimlik oluşmaya başlıyor. İnsanın canı yanıyor ve sonrasında mesela Kürtlüğüm veya başörtüm diye bağırıyor. Başörtüsü neden bir kimlik olsun? Ya da başörtüsü sadece bir kimlik olabilir mi? Din sadece başörtüsünden ibaret değil. Ama kimliğe dönüşüyor. Çünkü birileri başörtüsünün çıkarılmasını istiyor.  Birileri ‘başörtüsünü çıkar da öyle okula gel’ diyor, ikna odalarına sokuyor. Yani benim o kadar canım yanıyor ki artık başörtüsü benim kimliğim haline geliyor” diye konuştu.

Soru-cevap bölümüyle devam eden konferansın sonunda KAT’ın Akademik Danışmanı Prof. Dr. Ali Rıza Aydın tarafından günün anısına Prof. Dr. Ferhat Kentel’e plaket takdim edildi.

Haber: Natkho Salih Cengiz

 

Sayı : 2013 05

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img