Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Soçi’de yeni inşaatlar yasaklandı

Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev, kaçak inşaatlar konusunda düzenlenen toplantıda, 2014 sonuna kadar Soçi’de her türlü yeni inşaatın durdurulacağını açıkladı. Tkaçev, “Oyunlar esnasında Soçi tam anlamıyla ülkenin yüzü olacak. Kontrolsüz inşaatların, gürültü ve tozun buna zarar vermesine izin veremeyiz” dedi.

Tkaçev’in kararının hukuki dayanağı ise tartışma konusu. 310 no’lu Federal Kanun, 1 Ocak 2013’ten 1 Temmuz 2014’e kadar Soçi’nin Merkez, Hostinski ve Adler bölgelerinin dahil olduğu olimpiyat misafir bölgesindeki olimpiyat alanları dışında yeni inşaat ve tadilat işlerini yasaklıyor.

Ocak 2013’te Soçi’deki 20 büyük inşaat şirketinin yöneticileri RF hükümeti ve Duma’dan yasağın Ekim 2013’de başlamasını talep etti. Aksi takdirde şehirde beş binden fazla kaçak yatırımcının ortaya çıkacağı ve şehir bütçesinin 5 milyar ruble zarara uğrayacağı ifade edildi.

27 Şubat’ta inşaat izninin, hükümet başkan yardımcısı Dmitri Kozak tarafından imzalanan kararla 1 Aralık’a kadar uzatıldığı haberi medyada yer aldı. Bunun üzerine 28 Şubat’ta Soçi Şehir Meclisi Başkanı Anatoli Lutsık, böyle bir kararın söz konusu olamayacağını, inşaat yasağı tarihlerinin değiştirilmesi için 310 nolu Federal Kanun’da değişiklik yapılması gerektiğini belirtti. Şehir yönetimi başkan yardımcısı Oleg Vronski ise inşaat izninin uzatılmasıyla ilgili kararın, başbakan yardımcısı Dmitri Kozak tarafından imzalanarak, Vali Aleksandr Tkaçev’e ve Soçi Başkanı Anatoi Pahomov’a gönderileceğini doğruladı.

Krasnodar Kray Valisi Aleksandr Tkaçev’in inşaat yasağını uygulamaya koymasının dayanağı bilinmezken, olimpiyat alanları dışındaki inşaatların yasaklanması, şehir sakinleri için pek fazla bir şey ifade etmiyor. Çünkü yerel halk, insan hakları savunucuları ve çevre aktivistleri, olimpiyat hazırlıkları çerçevesinde devletin yaptırdığı inşaatların başlamasından itibaren, imar ve istimlak kanunlarının ihlal edildiğini ve tam anlamıyla bir doğa katliamı yaşandığını ifade ediyor. (ajanskafkas)

 

Sayı : 2013 05

Yazarın Diğer Yazıları

«Къэгъэлъэгъонэу Нартхэм Ямашlо»

Сурэтышlэ цlэрыlоу Гусэрыкъо Махьмуд «Нартхэм Ямашlо» зыфиlогъэ иунэе къэгъэлъэгъон, Станбул хьаблэу Меджидиекёй Искуствэ Галерия къыщзэlуихыгъ. Къэгъэлъэгъоныр Мэкъуогъум и 1-15-нэсэ lухыгъэщт. Гусэрыкъо Махьмуд, Тыркуем Културэмкlэ...

Ягъан Дениз хадзыжьыгъ

Тыркуем, Гъэтхапэм и 31-рэ тхаумафэм, Шъолъыр пашэхэм яхэдзынхэр щыкlогъагъэх. Нэбгырэ милион 48-рэ мин 256.117-рэм ащ амакъэхэр щатыгъ ыкlи илъэситфым лэжьэщт унэшъошlыхэр хадзагъагъэх. Ау мыдэныгъэ...

Черкес лъэпкъ гъэкlодыр зэльашlэн фае, аштэн фае

КАФФЕД-р Дюзджэ Кавказ Хасэхэм я Федерация (КАФФЕД), Черкес Лъэпкъ Гъэкlодыр ыкlи Хэкур Ягъэбгынэным и я 160-рэ илъэс къалэу Дюзджэ щыхигъэунэфыкlыгъ. Жьоныгъуакlэм и 25-рэм зэхащагъэ зэlукlэм...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img