Kitap: “Çerkeslere Mektuplar”

0
459

Mefewud Nartan                                                Favori Yayınları

Kafkasyalı Yazarlar Birliği üyesi Feridun Büyükyıldız “Çerkeslere Mektuplar” adlı kitabını, Çerkes halkının yazılarında tanıdığı Mefewud Nartan ismi ile yayınladı. Jıneps’te de köşe yazarlığı yapan Nartan, kitaba dair “Bu kitapta, Çerkes aşklarından baba oğul ilişkilerine, CIA ve ABD’nin Çerkeslere ilgisinden, hiper Siyonist hahamlara, mahallenin Çerkes imamından, Ankara’daki yalnız bir martıya kadar çok şey bulacaksınız” derken, kitabını “Çerkeslere Mektuplar” ismi ile yayınlanmış olmasına rağmen, halkların kardeşliğine ithaf etmiştir. Kitapta Çerkeslerin hassasiyetleri yer almakla birlikte, yaşamın her alanına dair küçük dokunuşlar da var. “Çerkeslere Mektuplar”, bütün halkların keyifle okuyacağı denemeler ve makalelerden oluşmaktadır.

Arka Kapak Yazısından:

“Bu kitaptaki yazılar, hüznün ve öfkenin kaynağına götürecek okuru.
Haklı olmanın bilinciyle ışıklandırıyor dünü, bugünü ve yarını.
Çerkes türküleri kadar epik, Çerkesler kadar lirik yazılar toplamı.”

Ahmet TELLİ (Şair), Ankara


” Akıcı bir anlatım, kışkırtıcı bir üslup. Bazen yürekten bir çığlık, bazen dağdan kopan bir çığ. Hem kadife gibi yumuşacık, hem Çerkes kaması gibi keskin.”
Bence kesinlikle okumayın.”

Yazar Adnan ÖZVERİ / ABHAZYA


“Çok kullanırız şu lafı; -Çerkes tarihi kullanılmanın tarihidir aynı zamanda.- Çerkeslerin iç dinamikleri ile gelişmesi XIX. yy’da kesintiye uğradı. Kendileri olmak, kimliklerini yaşatmak ve geleceğe taşımak mücadelesini azimle, inatla ve kararlılıkla sürdürüyorlar. Tarihten edindikleri deneyimlerle özgür iradeleri ile yürütecekleri mücadelede ittifaklarını da kendileri belirleyecek, güç kontrolünü reddedeceklerdir. Elinizdeki kitap, kontrol etmek, yön vermek derdinde olanlara, Çerkesleri yine/yeniden kullanmak isteyenlere önemli bir mesajdır.”

JINEPS / Yaşar GÜVEN/İstanbul


“Konuları farklı olsa da, derinlikleri değişse de altta, derinde, içkin olarak bir bilgenin   duyarlılığı kaygısıyla kaleme alınmış  yazılar desem abartmış olmam. Herkes gibi hep arayan; ararken, kendi doğru sorularını kurma girişimi de aynı zamanda. Duraksatıp düşündürerek kendisini okutan yazılar. Farklı zamanlarda okuduğumuz yazıların toplu bir güç haline gelmiş şekli bu kitap. Bir taraftan da, -Ben Çerkesim ve Çerkesler o bildiğiniz eski Çerkes değil artık- diyor… Okurken bir çok cümlenin altını çizeceğinizi düşünüyorum.”

Mansur BALCI /(Yazar) Nalçik, Kaberdey-Balkar Cumhuriyeti


“Çerkeslerin kolay yutulur bir lokma olduğunu sananlara tokat gibi bir cevap.”

Turgut TÜRKSOY/(Yazar)Ankara

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz