Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kadirov’dan Zakayev’e suçlama

Çeçenya Cumhuriyeti başkanı Ramzan Kadirov, bir de4rgiye röportaj veren muhalif lider Ahmed Zakayev’in, Avrupa’da yaşayan binlerce Çeçenin Ukrayna saflarında Rusya’yla savaşmaya hazır olduğunu açıklaması üzerine Zakayev’i başarısızlıkla suçladı ve Çeçen olmayı hak etmediğini söyledi.
Zakayev’in açıklamalarını “kuru gürültü ve “saçmalık” olarak nitelendiren Kadirov, “Rusya ve Ukrayna savaşmıyor. Eğer Zakayev Rusya’yla savaşmak istiyorsa önce Çeçenya’ya gelmeli ve ülkemize zarar verecek birşeyler yapmalıdır. Belli ki bunu sadece Zakayev istiyor. Çünkü Avrupa’daki Çeçenlerin neredeyse tamamı Rusya vatandaşı ve her yaz aileleriyle Çeçenya’yı ziyaret ediyorlar, ülkedeki gelişimden mutluluk duyuyorlar” dedi.
Zakayev’in utanç, vicdan ve anavatanının olmadığını, eşinin eteğinin altına saklandığını iddia eden Kadirov, “Zakayev hiçbir zaman savaşçı ya da siyasetçi olamadı. Bir aktör olarak kendini kameralar karşısında farklı gösterdi ama diğer zamanlarda karısının arkasına saklandı. Eğer iyi bir lider ya da asker olsaydı Londra’ya kaçmazdı” dedi. Kadirov ayrıca Zakayev’in kendisini bir Çeçen olarak adlandırma hakkına sahip olmadığını belirterek, Zakayev’i adeta Çeçenlikten ihraç etti.
(chechnya.gov.ru)
Çeviri: Serap Canbek

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img