Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Oğlum örgüt üyesi değildi”

Patimat Mustafayeva, 2 Eylül 2014 tarihinde Semender kasabasında öldürülen oğlu Racab Mustafayev’in örgüt üyesi olmadığını ve oğlunun cesedinin kendilerine verilmediğini açıkladı.
Mahaçkale’nin Semender kasabasında güvenlik güçleri tarafından bir kişi vurulmuş ve vurulma sebebi olarak öldürülen kişinin trafik çevirmesinde polise ateş açtığı iddia edilmişti. Öldürülen kişinin 1978 doğumlu Racab Mustafayev olduğu teşhis edilmiş, güvenlik güçleri Mustafayev’in ‘Kadar’ ve ‘Mahaçkale’ yer altı örgütün yandaşı olduğunu ve Temmuz 2009’da Semender’de polise ateş açma eylemine katıldığını iddia etmişti.
Anne Mustafayeva ise oğlunun ölümüyle ilgili resmi açıklamaları reddediyor ve oğlunun cesedinin verilmediğini de ifade ediyor.
Anne Mustafayeva, oğlunun aklanması ve cesedinin aileye verilmesinin sağlanması konulu bir yardım talebiyle Savunma isimli insan hakları örgütüne başvuruda bulundu. Patima Mustafayeva, başvurusunda olayı şu şekilde anlatıyor; “2 Eylül 2014’te 1978 doğumlu oğlum, 17:00 sıralarında Kafkas caddesinde bulunan işine gitmek üzere evden çıktı. Yaklaşık 15 dakika sonra bana telefon açtılar ve Racab’ın etrafının çevrildiğini ve öldürülmeye çalışıldığını söylediler. Hemen söylenilen yere gittim, ancak gittiğimde ateş sesleri duyulmuyordu ve oğlum öldürülmüştü bile.”
Patimat Mustafayeva’nın görgü tanıklarından elde ettiği bilgilere göre, oğlunun aracı yabancı marka siyah bir araba tarafından durduruluyor ve içinden inen kimliği belirsiz maskeli kişiler oğluna ateş etmeye başlıyor, görgü tanıkları Racab Mustafayev’in hiç bir şekilde ateş etmediğini de ifade ediyor.
Soruşturma komitesine ve savcılığa başvurularda bulunduğunu ancak onlardan herhangi bir cevap alamadığını belirten Patima Mustafayeva, “Oğlumun bedenini toprağa vermek istiyorum, ayrıca onun çok dürüst ve iyi biri olduğunu, etrafındaki herkese yardım ettiğini ispatlamak istiyorum” açıklamasında bulunurken, oğlunun ardında dört yetim çocuğunun kaldığını söyledi. (ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img