Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Avrupa Konseyi’nden Rusya’ya: “Memorial’i kapatmayın”

Rusya Adalet Bakanlığı, Yüksek Mahkeme’ye Memorial İnsan Hakları Merkezi’nin kapatılması için başvuruda bulundu. Memorial yönetim kurulu başkanı Arseni Roginski’nin verdiği bilgilere göre, Adalet Bakanlığı uzun zamandır insan hakları örgütünün bölgesel şubelerinin, merkez ofisleri tarafından kurulması gerektiğini iddia ediyor. Davanın ilk duruşması 13 Kasım’da yapılacak.
İnsan hakları savunucuları, Adalet Bakanlığı’nın vatandaşların örgütlenme haklarını kısıtladığını düşünüyor. Devlet Başkanlığı bünyesindeki İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mihail Fedotov da daha önce yaptığı bir açıklamada, Memorial’in kapanması için bir sebep görmediğini ifade etmişti.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Rusya’da demokratikleşme ve insan hakları mücadelesinin sembolü olan Memorial’in kapatılmasından endişe ediyor.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri açıklamasında, Memorial’in Rusya’da demokratikleşme sürecini destekleyen bir figür ve insan hakları mücadelesinde sembol bir isim olduğunu ifade etti.
Jagland, “Memorial’in kaybedilmesi hiç şüphesiz birçok Rusyalı için şok olacak ve beraberinde uluslararası arenada Rusya Federasyonu’nun imajının kötüleşmesini getirecek” dedi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, RF Adalet Bakanı Aleksandr Konovalov ile de bizzat telefonda görüştü ve Memorial’in kapatılması konusundaki endişelerini dile getirdi. (ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img