Avrupa Konseyi’nden Rusya’ya: “Memorial’i kapatmayın”

0
344

Rusya Adalet Bakanlığı, Yüksek Mahkeme’ye Memorial İnsan Hakları Merkezi’nin kapatılması için başvuruda bulundu. Memorial yönetim kurulu başkanı Arseni Roginski’nin verdiği bilgilere göre, Adalet Bakanlığı uzun zamandır insan hakları örgütünün bölgesel şubelerinin, merkez ofisleri tarafından kurulması gerektiğini iddia ediyor. Davanın ilk duruşması 13 Kasım’da yapılacak.
İnsan hakları savunucuları, Adalet Bakanlığı’nın vatandaşların örgütlenme haklarını kısıtladığını düşünüyor. Devlet Başkanlığı bünyesindeki İnsan Hakları Konseyi Başkanı Mihail Fedotov da daha önce yaptığı bir açıklamada, Memorial’in kapanması için bir sebep görmediğini ifade etmişti.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland, Rusya’da demokratikleşme ve insan hakları mücadelesinin sembolü olan Memorial’in kapatılmasından endişe ediyor.
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri açıklamasında, Memorial’in Rusya’da demokratikleşme sürecini destekleyen bir figür ve insan hakları mücadelesinde sembol bir isim olduğunu ifade etti.
Jagland, “Memorial’in kaybedilmesi hiç şüphesiz birçok Rusyalı için şok olacak ve beraberinde uluslararası arenada Rusya Federasyonu’nun imajının kötüleşmesini getirecek” dedi. Avrupa Konseyi Genel Sekreteri, RF Adalet Bakanı Aleksandr Konovalov ile de bizzat telefonda görüştü ve Memorial’in kapatılması konusundaki endişelerini dile getirdi. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz