Suriye Çerkeslerinin yalnızlığı

0
388

Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti (KÇC) “Adıge-Xase” başkanı Muhammed Çerkesov, Milletler, Kitle İletişim ve Basın Bakanı Evgeni Kratov’un yaptığı, Suriye Çerkeslerinin sorunlarının devlet tarafından çözüldüğüne dair açıklamaların gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Bakan Kratov bir röportajında, “Bu konu önceliklerimiz arasında. Durum kontrol altında ve herhangi bir sorun olduğunda hemen müdahale ediyoruz. Ama Adıgey’den farklı olarak Karaçay-Çerkes’e sadece birkaç aile geldi” demişti.

Bu açıklamayı yorumlayan Çerkesov, “KÇC hükümeti Suriyeli mültecilerin sorunlarına duyarsız kalıyor. Başbakan Yardımcısı Canıbek Suyunov başkanlığında Mülteci Güvenlik Komisyonu kurulmuştu. Bu komisyonun kuruluş amacı mültecilerin sorunlarını çözmekti. Ancak komisyon 2011’de bir kez toplantı yaptı. Sonrasında Suriye Çerkeslerinin sorunları tamamen unutuldu. Ukraynalı mülteciler için kurulan özel komisyona ise Başbakan Murat Kardan başkanlık yapıyor ve sadece onların sorunlarıyla ilgileniyor. Yani “herkes” için kurulmuş bir komite yok. Bu da demektir ki Suriyeli ve Ukraynalı mülteciler eşit değil, bu çok tuhaf” dedi.

KÇC’de Suriye’den gelen birkaç ailenin olduğunu belirten Çerkesov, “Suriye Çerkeslerini istemeyen hükümetin yaklaşımı nedeniyle KÇC’ye gelenleri Adıgey ve Kabardey- Balkar’a hatta Rusya Federasyonu dışına yollamak zorunda kaldık”

Suriye Çerkeslerinin sorunlarını da anlatan Çerkesov şunları söyledi: “Rusya’nın tüm bölgelerinde 6 ay içinde oturum izni alınabilirken KÇC’de bu süre 1 yıl. Ev sorunları da var. Yetkililer arazi verse Suriye Çerkesleri kendi evlerini inşa edecekler. Sadece inşaat sektöründe iş bulabiliyorlar. İyi derecede Rusça bilenler ise tezgahtarlık yapabiliyor.” (natpress.ru)

Çeviri: Serap Canbek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz