“Biz milyonlarız, sen tek başınasın”

0
485

“Şengal ve Kobane’de yanan Newroz ateşi Ortadoğu’yu özgürleştiriyor” sloganıyla Kazlıçeşme’de düzenlenen Newroz kutlamasında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, konuşmasına Kürtçe olarak halkların Newroz’unu kutlayarak başladı.

Yüz binlerin buluştuğu İstanbul Newroz’unda halklara seslenen Demirtaş, Newroz’da alanlara çıkanların kimin barış ve demokrasiden yana olduğunu netleştirdiğini belirterek, “Sizin yaktığınız Newroz ateşi Ortadoğu’yu aydınlatacak. Işid barbarlığı da AKP barbarlığı da Newroz aydınlığında yok olacak” dedi.

Newroz’da alanlara çıkan milyonların kimin barıştan, demokrasiden yana olduğunu netleştirdiğini dile getiren Demirtaş, “Bu Newroz kimin demokrasi istediğini kimin diktatörlüğe sarıldığını ispatlamıştır” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söylemlerini eleştiren Demirtaş sözlerine, “Bakmayın öyle ‘tek adam benim’ diyenlere aldanmayın. Sen yalnız tek kalmaya devam edeceksen biz milyonlarız sen tek başınasın. Biz kadını, erkeği, Türkü, Kürdü, Alevisi, Sünnisi, Ermenisi, Çerkesi ile milyonlarız, sen teksin. Giderek yalnız kalmaya devam edeceksin. Bu dünya Sultan Süleyman’a kalmadı sana mı kalacak?” diye devam etti.

Alandaki yüz binlere “7 Haziran için İstanbul hazır mı çalışmaya?” diye soran Demirtaş, alandan hep bir ağızdan yükselen “evet” yanıtını aldı ve “Siz hazırsanız kazanacağız. Önümüzde ne Kenan Evrenin faşist barajları ne de AKP’nin dikta barajı dayanamaz. Halk sel olmuş akıyorsa barajlar dayanamaz. 7 Haziran demokrasi zaferimizin ilanı olacak. 7 H aziran aynı zamanda solun, işçinin emekçinin zaferi olacak” dedi.

Newroz ayrıca Mersin, İzmir, Gaziantep, Mardin, Siirt ve Aksaray’da da törenlerle kutlandı. (demokrathaber)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz