Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abaza Masalı Yaşlı adam ve kurt

Ormanda kozalak toplayan yoksul bir fakir adam varmış. Çuvalın ağzını sıkıca bağlayıp omzuna atmış ve eve doğru yola çıkmış. Yolda bir kurta rastlamış.
-İyi insan, avcılar peşimde, beni çuvalının içine sakla hemen, bu iyiliğinin karşılığını ödeyeceğim, hadi çabuk, demiş kurt hüzünlü bir sesle…
Yaşlı adam çuvaldaki kozalakları boşaltmış ve kurt torbaya girmiş. Çuvalı bağladığı anda avcılar yetişmiş.

-Buralarda bir hayvanla karşılaştın mı yaşlı adam?, diye sormuşlar.
-Demin bir kurt gördüm, şu köşeden dönüp sol tarafa gitti, demiş yaşlı adam.
Avcılar, yaşlı adamın gösterdiği yöne doğru telaşla koşmaya başlamış.
Çuvalın içindeki kurt “Avcılar uzaklaştı mı?” diye sormuş. “Epeyce uzaktalar, görünmüyorlar” demiş yaşlı adam.
-O zaman çuvalın bağını çöz de dışarı çıkayım, demiş kurt.
Yaşlı adam çuvalı açmış, kurt etrafa bakmış, avcıların gerçekten uzaklaşmış olduğunu anlayınca homurdanarak, “Şimdi seni yiyeceğim yaşlı adam” demiş.
-Nasıl yani? Sana iyilik yaptım, seni ölümden kurtardım ve şimdi beni yemek istiyorsun, öyle mi?
-Ben kurdum ve bu benim doğamda var, demiş kurt.
-Pekala ama acele etme. Karşımıza çıkacak ilk 3 kişiye soralım ve beni yemeni söylerlerse gereğini yaparsın.
İlk rastladıkları canlı bir deri bir kemik kalmış yaşlı bir at olmuş. Selam vermişler ve aralarındaki ihtilafı anlatmışlar.
-Her zaman sahibimi memnun etmeye çalıştım ve hiçbir şeyi esirgemeden çalıştım. Ama o, yaşlandığım için beni bahçeden attı. Açıkta kaldım. Kurt seni yesin yaşlı adam, benim fikrim bu, demiş at…
Bu kez karşılarına dermanı kalmamış dişsiz bir köpek çıkmış. Durumu ona da anlatmışlar. Köpek kuyruğunu sallamış, düşünmüş ve mırıldanarak şunları söylemiş:
-Yıllarca çiftlikteki hayvanları ve sahibimi korudum. Şimdi yaşlandığım için sahibim beni kovdu, bu adaletli mi? Bırak da kurt seni yesin yaşlı adam…
Kurt aldıkları cevaplardan dolayı çok sevinmiş. Daha sonra avdan dönen bir tilkiyle karşılaşmışlar. Ona da aralarındaki nlaşmazlığı anlatmışlr.
Bir müddet düşünen kurt kurnazca gülümseyerek cevap vermiş:
-Size inanmıyorum yalancılar. Bu kadar büyük dişlerin ve böylesine uzun kuyruğun var ve üstelik de şişmansın. Bu küçük çuvala nasıl sığarsın?
Tilkinin sözleri kurdun hoşuna gitmemiş. Sinirlenmiş. Tilki kurda, “Kızma, bence çuvala girip göster. Nasıl sığdığını merak ettim” demiş.
Kurt çuvala girmiş ama kuyruğu dışarda kalmış.
-Yalancı olduğunuzu söylemiştim, kuyruğun çuval sığmıyor işte, demiş tilki…
Kurt iyice çömelip kuyruğunu ayaklarının arasına koymaya çalışırken, tilkinin neyi ima ettiğini anlayan yaşlı adam hemen çuvalın ağzını sıkıca bağlamış.
-Şimdi onu döv, demiş yaşlı adama tilki…
Yaşlı adam kalın bir sopa ile çuvala vurmaya başlamış.
-Kurdun doğasını hiç unutmayacağım, diyormuş bir yandan da…
“Kötülük düşünen, hak ettiği karşılıktan kaçamaz” der atasözü. (fairy-tales.su)

Çeviri: Serap Canbek

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img