Türk – Abhaz – Rus ilişkileri tartışıldı

0
367

Sohum’da, “Moder n Türkiye-Rusya İlişkileri Bağlamında Abhazya” konulu tartışma toplantısı gerçekleştirildi. Etkinliği organize eden “Uluslararası Apsnı Vakfı” Başkanı Soner Gogua, yaptığı açılış konuşmasında Abhazya’nın, stratejik ortağı Rusya ile tarihi ve sosyal bağları bulunan, en büyük diasporasını barındıran Türkiye arasında transit bir koridora dönüşebileceğini ifade etti ve bu gerçekleştiği takdirde Abhazya ekonomisinin büyük fayda sağlayacağının altını çizdi. Soner Gogua’nın ardından söz alan Abhazya eski Başbakanı ve halihazırda Abhazya milletvekili olan Sergey Şamba ise Rusya ve Türkiye arasında kurulacak iyi ilişkilerin ve tesis edilecek işbirliğinin Abhazya’nın da içinde yer aldığı bölgede istikrarın anahtarı olduğunu söyledi.

Bakü, Bağdat ve Londra gibi Türkiye için önemli başkentlerde büyükelçi olarak görev yaptıktan sonra emekliliğini isteyerek uluslararası diplomasi alanındaki çalışmalarına sivil toplum kuruluşlarında devam eden, Ankara Politik Çalışmalar Merkezi Başkanı Ünal Çeviköz ise Abhazya’nın izole edilmesi politikasının yanlış olduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin Abhazya Sorunu’nun öneminin farkında olduğunu ifade etti. Çeviköz; Abhazya, Dağlık Karabağ ve Güney Osetya sorunlarının çözülmeden ortada bırakılmasının, Güney Kafkasya’nın gelişmesinin önündeki en büyük engel olduğunun altını çizdi. Aynı merkezde (Ankara Politik Çalışmalar Merkezi) Direktör olarak görev yapan Hasan Kanbolat ise Abhazya ve Türkiye arasındaki tarihsel-sosyal ilişkilerin derinliğine dikkat çekerek, Abhazya’nın her türlü sıkıntısının Türkiye’yi de etkileyeceğini belirterek “Türkiye-Gürcistan arasında balayı döneminin sona erdiğini”, Türkiye’nin Gürcistan’ın kendisi ile ilişkilerine ağırlık vermek yerine, AB ve ABD ile olan ilişkilere ağırlık veren yöneliminden rahatsız olduğunu ve bu rahatsızlığın Türkiye ve Abhazya arasında yeni dönem ilişkileri için fırsatlar yaratabileceğini söyledi.

Toplantıda söz alan BDT Ülkeleri Enstitüsü Direktörü Konstantin Zatulin, Rusya’nın Abhazya’ya destek olmak için halihazırda elinden geleni yaptığını, Abhazya ile iyi ilişkiler geliştirme iddiasında olan Türkiye’nin de eğer bu iddiasında samimi ise artık “oyun oynamayı bırakarak” Abhazya’yı tanıması ve Abhazya’nın yeniden ayağa kaldırılması için elini taşın altına sokması gerektiğini dile getirdi.

Son olarak söz alan Uluslararası Apsnı Vakfı Vakfı yöneticisi Oktay Çkotua ise Abhazya-Rusya ve Türkiye’nin geçmişte yaşananları unutmadan ama onlara takılmadan geleceğe bakmaları ve aralarındaki işbirliğini geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

Toplantının ardından Uluslararası Apsnı Vakfı, Ankara Politik Çalışmalar Merkezi ve BDT Ülkeleri Enstitüsü arasında işbirliği anlaşması törenle imzalandı. (altinpost.org)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz