Yaşamkent Sosyal Tesisleri açıldı

0
471

Ankara Çerkes Derneği’nin Yaşamkent’te yaptırdığı ‘Çerkes Derneği Sosyal Tesisleri’, düzenlenen törenle açıldı.

13 Haziran’da gerçekleştirilen açılışa Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Arslankaya, Ankara Çerkes Derneği Başkanı Yinal Kozok, Başkan Yardımcısı Murat Kerim Ertan, KAF-DAV Başkanı Muhittin Ünal ile çok sayıda vatandaş katıldı. 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri öncesinde Yenimahalle’ye bağlı olan bölgede Başkan Fethi Yaşar tarafından kiralama yöntemi ile tahsis edilen ve inşaatına başlanan, yerel seçimler sonrası Büyükşehir Belediye Kanunu’ndaki Bütünşehir Yasası ile Çayyolu bölgesinde Çankaya Belediyesi sınırlarına geçen tesis, derneğin öz kaynaklarıyla 1 milyon 440 bin TL’ye tamamlandı.

Açılışta konuşan Başkan Yaşar, “Beştepe’deki dernek binanızın size dar geldiğini ve daha geniş ve güzel bir yerin sizlere lazım olduğunu söylemiştim. Bu sözümü gerçekleştirmenin onurunu yaşıyorum” dedi. Tesiste Çerkes kültürünün yaşatılacağını, çocukların Çerkes geleneklerini öğrenerek yaşatacaklarını aktaran Yaşar, “Sorunlara çareler aranacak, herşeyden önce Çerkes kardeşlerimiz ülkemizin bölünmez bütünlüğüne Cumhuriyetin değerlerine sahip çıkacaklar. Burası güzel bir merkez oldu, biz de bizden sonra gelecek başkanlar da Çerkeslere saygı gösterecek” dedi.

“Hep beraber yaşatacağız”

Tesisin bulunduğu parka Adıgey Cumhuriyeti’nin Başkenti ‘Maykop’ isminin konulduğu müjdesini veren Başkan Taşdelen de şunları söyledi: “Maykop Belediyesi, Çankaya Belediyesi’nin kardeş belediyesi. Aynı zamanda bir Çerkes damadı olarak da burada bulunuyorum. Bu tesis Çerkeslerindir ve Çerkeslerin kalacaktır. Bu konuda endişeniz olmasın. Biz bu konuda üzerimize düşeni her zaman yapacağız. Burada 1864 büyük sürgünü acılarını ortaklaşıp yaşıyorsak, bugün olduğu gibi sevinçlerimizi de ortak olarak çoğaltacağız. Bu imkanı hazırlayan sayın Fethi Yaşar’a kendim de teşekkür ediyorum. Biz Fethi Başkanımızın verdiği büyük desteğin üzerine sadece üzerimize düşeni yapmaya gayret ettik. Bu tesiste Çerkes kültürünü hep beraber yaşatacağız.”

Konuşmalar sonrasında Maykop Parkı’nda oynayan Çerkes kıyafetli çocukların cıvıltıları arasında sahneye çıkan Grup Badin, Kafkasya esintileri içeren ezgiler seslendirirken, genç dansçıların yaptığı gösteri büyük alkış topladı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz