Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkeslerin biraz buruk mutluluğu

Halklarla birlikte Çerkes halkının kimliğini ve varoluş mücadelesini her türlü psikolojik baskıya, hakarete ve tehdite rağmen, TBMM’ye taşıma mücadelesi içerisinde aktif olarak yer alan yürekli Çerkes kardeşlerim ve halklarla birlikte barajları aştık.

Çerkes halkı, 150 yılda oluşturduğu kendi barajlarını aşmış olsa idi bizlerin sayısı çok daha fazla, Çerkeslerin verdiği mücadelenin rengi çok daha farklı olacaktı.

İki milletvekilimizin olması, diasporadan anavatana, Ürdünden Suriyeye kadar parmağına kıymık batan Çerkesin hakkını savunacak iki kürsümüz ve halkların arasında halk olduğumuzun iki mührü haline gelecekti.

Görünen o ki, İki şehirde az farkla HDP’den aday Çerkes milletvekillerimizi meclise gönderemedik.

Bu kadar hakaret, köstek olma, kendi halkının siyasi mücadelesine dudak bükmeler, ekonomik imkansızlıklar arasında yol almaya çalıştık. Barajları aştık ve fakat ve şimdilik, Çerkes vekillerimizi meclise gönderemedik.

Ancak destek olan tüm değerli dostların sayesinde, kararlı, gözüpek, barikatlardan polemiklere, siyasi tutumundan fiziki olarak varoluşlarına kadar Çerkes halkının değerli fertleri Türkiye halklarının hafızasına kazınmıştır.

Çerkes halkının 1970’lerde ivme kazanan ve 1864’ten bu yana yol alan ÇERKES HAREKETİNİN kısa zamanda kendi birlikteliğini oluşturacağından kuşkumuz yoktur.

Bizler;

“Filanca partinin Çerkes asıllı adayı varmış” diyerek duvar diplerinden yürüyüp sandığa gitmedik.

Bizler, Çerkesiz, halkız, HDP’deyiz, bizim de adayımız var dedik. Canla başla çalıştık. Halklar bizim de katkımızla barajı aştı.

Mutluyuz.

Daha güçlü olabilirdik.

Daha güçlü olacağız.

Halkım ve tüm halklar için temennimiz odur ki: “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam.”

Yazarın Diğer Yazıları

Erdem çocuk

Reva mıdır Kürt’e yaptığınız? 5 yaşında bir çocuk zırhlı araç çarpmasıyla öldü. Hayatınızda iki dakika Kürt olun da bir düşünün. Size kimse terörist olun demiyor. Hayatınızda iki dakika...

Dede Sultan

“Medeniyetler beşiği” denilen, çoğu zaman medeniyetlerin gözünün yaşına bakılmadan yobaz çukuruna gömüldüğü, ilerici aydınının Serez’in esnaf çarşısında darağacına çekilme emrini veren yerdir Anadolu. Renklilikten, kardeşlikten,...

Çay koyun Çerkesler… Yeniden başlıyoruz

Ne güzel sözdür; “Çay koyun, yeniden başlıyoruz”. Direnişin, her hâlükârda sahip çıkılan iradenin, düştüğün yerden umutla kalkmanın, yeniden toparlanmanın neredeyse Türkiye’de mottosu olmuştur. Çok severim. Yıkılmayanı, düştüğü...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img