Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Önlü cinayetinde 2. duruşma yapıldı

Çeçen Cumhuriyeti İçkerya Türkiye Fahri Konsolosu Medet Önlü’nün 22 Mayıs 2013’te Ankara’daki ofisinde katledilmesine ilişkin davanın ikinci duruşması 9 Temmuz’da Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya, Önlü’nün eşi, çocukları ve yeğeni ile aile avukatı Erdal Doğan katıldı, tutuklu sanık “tetikçi” Murat Aluç ve tutuksuz sanık “işbirlikçi” İbrahim Şimşek de mahkeme salonunda hazır bulundu.

Önlü ailesinin avukatı Doğan, hakkında gıyabi tutuklama kararı bulunan Mehmet Akif Cömert’in yakalandığını hatırlatarak, Mahkeme Başkanı Fatma Nilgün Kökçek’e, “Cömert niye mahkemede yok? Mahkemenin başkanıysanız, bunu açıklamanız gerekir” dedi.

Doğan, daha sonra, “cinayete yardım” ile suçlanan sanık Şimşek’e, “Önceki celse, Murat Aluç ile birlikteyken Medet Önlü cinayetini bilmediğinizi söylemiştiniz. Oysa Ankara Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’ndeki beyanınızda, cinayeti basından öğrendiğinizi söylüyorsunuz. Bunu açıklar mısınız?” diye sordu.

Şimşek, soruya, “Daha önce söyledim. Murat Aluç cezaevinden arkadaşım. Sıkıntıları olduğunu, düşmanlarınca arandığını söyledi. Misafir ettim, saklamadım. Medet Önlü cinayetini de gazetelerden okuduk. Ancak cinayetin Murat Aluç tarafından işlendiğini bilmiyordum” yanıtını verdi.

Duruşmada daha sonra Önlü’nün arkadaşı Mehmet Fatih Yurdakul tanık olarak dinlendi.

Cinayete ilişkin doğrudan bilgisi olmadığını bildiren Yurdakul, Önlü ile 30 yıllık arkadaş olduklarını, zaman zaman buluşarak, sohbet ettiklerini anlattı. Yurdakul, Önlü’nün, “Çeçenya davası nedeniyle birtakım engellemelere tabi olduğunu” söylediğini belitti. Önlü’nün koruma talebi olup olmadığının sorulması üzerine ise Yurdakul, “Resmi talebi olup olmadığını bilmiyorum ama ilgililerle konuştuğunu söylüyordu” dedi.

Avukat Doğan, bir önceki celsede cinayeti işlediğini kabul eden tutuklu sanık Aluç’a, “(Azmettiricilikle suçlanan) Rızvan Ezbulatov’un size ‘Medet Önlü benden şüpheleniyor’ dediğini anlattınız. Meden Önlü, Ezbulatov’dan şüpheleniyor da onun referansıyla gelen sizden niye şüphelenmiyor?” diye sordu.

Aluç, “Cevabını bilmek istiyor musunuz? Her gidişimde, Rızvan’dan aldığım paraları bağış için veriyorum” ifadesini kullandı. Avukat Doğan, dosyada ilerleme sağlanamadığını ifade ederek, “Yokluğunda tutuklama kararı bulunan Mehmet Akif Cömert yakalanıyor ve bir aydır tutuklu ama mahkemede yok. Bu konuda mahkemeye bilgi verilmemesi suçtur. Rızvan Ezbulatov’un iadesi için çalışma yapılıyor mu, bilmiyoruz. Adli merciler, savcılık, siyasi irade gerekli işlemleri yapmıyor. Böyle giderse, Medet Önlü cinayeti, adi bir cinayete döndürülecek” diye konuştu.

Doğan, yokluğunda tutuklama kararı olan sanık Ömer Peltek’in arkadaşlarının, birlikte çektirdikleri 2015’e ait tatil fotoğraflarını, Facebook hesaplarından yayınladıklarını söyledi. Buna ilişkin sayfa görüntülerini mahkemeye sunan Doğan, sanıkların yakalanması konusunda gerekli işlemlerin yapılmasını istedi.

Önlü’nün eşi Leyla Eser Önlü de bulunduğu durum ve ortamdan rahatsızlık duyduğunu ifade ederek, şunları söyledi: “Bu ülkenin onurlu ve şerefli vatandaşı olarak utanıyorum. Çeçen mücadelesi 600 yıldır devam ediyor. Böyle bir mücadele veren bir adam 3 tetikçi tarafından öldürülemez. Benim eşim, bir davaya sahip çıktığı için katledilmiştir. Benimle oyun oynuyorsunuz. Ben bir anneyim. Bu davada 4-5 savcı, 2 hakim değişti. Uluslararası siyasi bir davayı adi dava gibi yürütmenin kimseye faydası yok. Ben muhataplarımı görmek istiyorum. Diğer sanıkları görmek istiyorum.”

Mahkeme Başkanı Kökçek ise “Ben burada öldürülme görüyorum, ciğeri yanan bir eş ve üç çocuk görüyorum. Ama biz hakimiz ve benim kolum oraya buraya uzanmıyor, gelen belgelerle davayı görüyoruz” dedi.

Mahkeme heyeti, Aluç’un tutukluluğunun devamına ve Ezbulatov hakkındaki kırmızı bültenin akıbetinin sorulmasına karar verdi. “Müdahil avukatınca, sanık Cömert’in İstanbul’da yakalandığının bildirildiğine” ve “UYAP araştırmasına göre Silivri Cezaevinde bulunduğuna” dikkat çeken mahkeme, duruşma günü sanığın görüntülü sistemle mahkemeye bağlanması için yazı yazılmasını kararlaştırdı.

Dosyaya sunulan bilgisayar çıktılarına göre, Peltek’in “dikkatlice aranarak, hakkındaki tutuklama kararının infazının sağlanması” konusunda kolluk birimlerine müzekkere yazılmasına karar veren mahkeme, duruşmayı erteledi.

Önlü ailesinin avukatı Erdal Doğan, duruşmanın ardından gazetecilere davanın son durumu hakkında bilgi verdi.

Mahkemenin, dosyaya daha fazla vakıf olmasını istediklerini belirten Doğan, “Hakkında tutuklama kararı bulunan şahsın, Facebook’ta görüntüleri dolaşıyor. Bu, vahim bir durum. Bu davayı basit bir davaya dönüştürme çabası var. Buna izin vermeyeceğiz” dedi.

“Medet İçin Adalet Platformu” adına konuşan Kuban Kural da, “Bu, çok komplike bir cinayet. Ama, adi bir cinayet olarak kapatılmak isteniyor” diye konuştu.

Duruşmayı izleyen CHP İstanbul Milletvekili Seline Doğan ise tarafsız, adil ve etkin yargılama için davayı takip edeceğini belirtti.

Bir sonraki duruşmanın tarihi 1 Ekim 2015 olarak belirlendi.

Yazarın Diğer Yazıları

Аҧсшәа ацлит

Google аиҭагара программа Translate, 110 бызшәа ааигәа иацлит. Убри ала Google Translate, аиҭагараҿы иқәнарҿиаз бызшәа, хыҧхьаӡарала 243 рҿынӡа инаӡит. Иацлаз бызшәақәа ирылахәуп; Аҧсшәа, Чечен,...

Уҭқу Қаҧ ихьтәы медал

Рашәарамза 13-16 амшқәа рааны, Тиран ақалақь еиҿкааз, Европа Акомандақәа Теквандо Шьампионат аҿы, Дузџье’тәи аспортмен Уҭқу Қаҧ ахьтәы медал ианашьахит. Ҳақан Шьенгьонул азыҟаҵаҩыс идгылаз Уҭқу...

Абазашҭа, нас Черқес Хекә раҭаара

Жьинеҧс Аредколлегиа алахәлацәа, Лиҧҳа Гьул Иылмаз, Хежбевыҟәе Ердоҕан Иылмаз, Карачаи Черқес Ҳәынҭқарра аҳҭнықалақь Черқес иҟо газетқәа Абазашҭа’и, Черқес Хекә’и иаҭааит. Абазашҭа Аредақтор Хада Ҟәыл Фардауыс...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img