Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Altı bin yıllık höyük yıkıldı

Kabardey-Balkar Cumhuriyeti başkenti Nalçik’in merkezindeki inşaat çalışmalarında, Maykop kültürüne ait antik höyüğün bir kısmı yok edildi. Uzmanlar 2,5 milyon ruble değerinde zarar verildiğini söylüyor.
Maykop medeniyeti, Kafkasya’da dağların eteklerine kurulmuş, bronz çağının ilk dönemlerine ait kadim bir kültürdür. Maykop Höyüğü, 1897’de gün yüzüne çıkartılmıştı.
Tarihi höyük, Nalçik’in merkezinde Lenin caddesi No: 7’de bulunan binanın bahçesinde yapılan zemin çalışmaları esnasında zarar gördü.
Bahçeye apartman sakinleri için bir çardak inşa edilmek istendi. Greyder höyüğün güney cephesini yıktı. Yıkılan höyükte mezarlara ait seramik parçaları bulundu.
Kafkasya Arkeoloji Enstitüsü Müdürü Biyaslan Atabiyev, Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamada, “Uzmanlar höyüğün yıkılan kısmında bulunan anıt mezarların orijinal görüntüsü hakkında tam bir fikre sahip değil” dedi.
Uzmanlar yıkımdan oluşan zararını 2,5 milyon ruble olduğunu söylerken, Atabiyev, “Kültür mirasının korunması alanında yasanın ihlal edilmesine bağlı cezalar şu anda oldukça arttırılmış durumda. Özellikle 6 milyon ruble para cezası ve 5 yıla kadar hapis cezası öngörülüyor” dedi. (ajanskafkas)

Yazarın Diğer Yazıları

‘Bir Yazar, Bir Eser’

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) 18 Mayıs’ta sosyal medya hesaplarından Ayça Atcı ve Nevzat Tarakçı’nın sunumuyla yayımlanan “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programın konuğu, Aralık...

10 Ekim Ankara Katliamı davasında AYM’nin ‘dayanaktan yoksun’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 10 Ekim 2015’te gerçekleşen Ankara Katliamı’nda sorumluluğu olan emniyet müdürleri hakkındaki başvuruya ilişkin kararını sekiz yıl sonra verdi. Mahkeme, 16 Mayıs’ta...

Deniz Yağan seçildi

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü sandık başına giden 48 milyon 256 bin 117 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemişti. Seçimlerin ardından...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img