Hacımba sorumluluk almaya çağırdı

0
408

Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacımba, 27 Ekim’de siyasi partiler, sivil toplum örgütleri ve kamu temsilcileri ile bir görüşme yaptı.
Hacımba, toplantı katılımcılarına hitap ettiği konuşmasında, kendilerini ülkenin problemlerini görüşmek, eleştirilerini ve tavsiyelerini dinlemek için davet ettiğini söyledi. Bununla birlikte, hükümetin uyguladığı politikaların ülkeyi iyiye götürdüğünü ifade etti. Hacımba, bu politikayı, “üretken ekonominin oluşumu, çeşitli toplumsal yaşam alanlarında reformlar, bürokrasinin iyileştirilmesi, anayasal reformlar, vergilerin düzeltilmesi, askeri kurumların modernizasyonu, Rusya Federasyonu il ilişkilerin geliştirilmesi ve uluslararası tanınma konusundaki hedefin korunması” şeklinde tanımladı.
Bu zorlu yolda, hataların yapılabileceğini söyleyen Hacımba, bu hatalarımızı kabul etmeye, açıkça ve dürüstçe bunlar hakkında konuşmaya, düzeltmek için gereken önlemleri almaya hazırız ifadesinde bulundu. Bu konuda kamu ve sivil toplumun katkılarının çok önemli olduğunu söyledi.
Hacımba, “Biz eleştiriden korkmuyoruz. Ama kendimizi siyasi mücadeleye kaptırıp devletimizin menfaatlerini unutmamalıyız. Yönetime muhalif olmak için, uzun vadeli menfaatlerimize tehdit oluşturan fikirlerin ileri sürülmesine izin verilemez. Siyasi muhalifler de dahil herkesi Abhazya’nın geleceği konusunda sorumlu olmaya çağırıyorum” dedi.
Hacımba’nın ifadesine göre, ülke yönetiminin muhalefetle diyalogunun olmadığı düşüncesi yanlış, çeşitli parti ve sivil örgüt temsilcileri ile aynı zamanda muhalif olanlarıyla defalarca görüşme yapıldı. Ama bu konuda şöyle bir durumla karşılaştı:
“Burada bir şey söylüyorlar, odadan çıktılarında ise başka şey. Tüm parti ve sivil örgüt temsilcilerinin dahil edileceği bir siyasi danışma kurulu oluşturulmasını önerdim. Bana cevap olarak şunu söylediler: ‘Onlar çalışmaya hazırlar, ama Hacımba olmadan. Ben devletin başıyım, benim toplumumuzdaki tüm siyasi ve sivil kurumlarla çalışmam gerekiyor. Benimle konuşmak istemeyişlerine şaşırdım. Ben ise konuşmayı çok istiyorum, benim söyleyeceklerim var. ”
Devlet Başkanı Hacımba, ülke yönetiminin başarılı olduğunu ifade etti. “Dokuz ayda iç rezervlerimizin kullanımından yarım milyar ruble kazanmış olmamız bir gösterge değil mi? Eğer çaba gösterirsek, kendi kendini finanse etmede yüksek bir seviyeye gelebiliriz. Bankacılık alanında durumun düzeltilmesi için adımlar atıldı. Sekiz bankadan beşi kâr yapıyor. Daha dün onları kapatmayı düşünüyorduk. ”
Sivil Meclis Başkanı Natella Akaba, muhaliflerle diyalog hakkında şöyle söyledi: “Kendi düşüncemi ifade etmek isterim. Onlarla görüşmüş olmanız çok iyi. Ama bunların hepsinin gizli kapaklı olması iyi değil. Yani, eğer bunlar açıktan olsaydı, insanlar kim haklı kim haksız değerlendirmesinde bulunabilir, kendi sonuçlarını çıkarabilirlerdi. Bence, açık bir şekilde yapılan diyalogun önemi vardır. Ve bundan dolayı da bir kez daha sizin ve muhalefet liderlerinin Sivil Meclis’te görüşmenizi öneriyorum. Böyle bir toplantı yapabilirsek çok memnun olacağız. ”
Natella Akaba, görüşmede muhalefet temsilcilerinin olmayışından ötürü de üzüntülerini ifade etti. Görüşmenin sonunda, devlet başkanını Sivil Meclis’e gelmeye ikna etti. Gelecek Cuma günü böyle bir toplantı yapmak konusunda anlaşıldı.
“Barış ve adalet için Abhaz Anneler” hareketi başkanı Guli Kiçba, “Yurdumuzu ellerinde silahla savunan gençlerimizden ‘Aruaa’ ve ‘Amtsahara’dakilerin şimdi siyasi mücadele için karşı karşıya duruyor olması benim için çok üzücü ve ağır bir şey” dedi.
Sosyal programlar merkezi müdür yardımcısı Liana Kvarçeliya, halkın suçlamalar ve yüzeysel kınamalardan yorulduğunu düşünüyor. Önceki devlet başkanını istifa ettirdiler. Ve şimdi durum tekrarlanıyor. Ama Abhazya toplumu kesinlikle böyle ölümcül bir yola girmemeli.
Abhazya Beşeri Araştırmalar Enstitüsü Müdürü Vasili Avidzba şu şekilde konuştu: “Bir çokları şu anda, geçen yıl Mayıs Ayı’nda olanlar ile şimdiki olaylar arasında paralellik kurmaya çalışıyor. Aslında bunlar arasında ortak hiçbir şey yok. Görünüş olarak benziyorlar, ama içerik farklı. Çünkü o zaman protesto edenler milli, devlet menfaatlerini ileri sürüyorlardı, şimdikiler ise bazı insanların çıkarlarını. ”
Eko Kavkaza’dan Vitali Şariya’nın verdiği bilgilere göre, görüşmede Abhazya Komünist Parti Başkanı Lev Şamba, parlamenterler Ahra Bjaniya, Parlamento Başkanı Valeri Bganba ve başka isimler de düşüncelerini paylaştılar. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz