Barış için yürüdüler

0
464

Muğla’nın Bodrum İlçesi’nde oluşturulan ve Güneydoğu’da yaşananlara karşı çıkan “Barışa Yürüyorum İnisiyatifi” tarafından Bodrum-Diyarbakır güzergahında temsili yürüyüş düzenlendi. 27 Aralık-01 Ocak tarihleri arasında gerçekleşen “Barışa Yürüyorum” başlıklı yürüyüşe katılan barış yanlılarına İzmir’den gelen bir grup da destek verdi.
Grup adına açıklama yapan Meyil Delen yürüyüş için, “Batının vicdanının henüz ölmediğini hala kardeşlik adına bir umudun olduğunu gösterecek” dedi.
Delen, “Bugünlerle başa çıkmanın, savaşı, ölümleri, yıkımı durdurmanın yolu, barışa ilişkin talebimizi daha yüksek sesle, hep birlikte cesaretle söylemekten ve bölge halkıyla dayanışmaktan geçiyor” ifadelerini kullandı. Açıklamaların ardından yola çıkan 35 kişi şarkılarla uğurlandı.
“Yeni yılda barış için Diyarbakır’a yürüyorum” sloganıyla yola çıkan grup, 28 Aralık’ta Ankara’da, 30 Aralık’ta Adana ve Antep’te, 31 Aralık’ta ise Urfa’da açıklamalar yaptıktan sonra 1 Ocak günü Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi önünde basın açıklaması yaptı.
Barışa Yürüyorum İnisiyatifi’nin belediye önünde yaptığı basın açıklamasında ülkenin içinde bulunduğu savaş ortamına bağlı olarak yaşanan ölüm ve yıkımların herkesi doğrudan etkilediği vurgulanarak: “Silvan, Cizre, Nusaybin, Sur ve bütün Kürt coğrafyasında yaşatılan kıyım ortamı için tarifsiz şekilde endişeli ve utanç içindeyiz. Bugünlerle başa çıkmanın, savaşı, ölümleri, yıkımları durdurmanın yolu, barışa ilişkin talebimizi daha yüksek sesle, cesurca söylemekten ve bölge halkıyla dayanışmaktan geçiyor. Bu sebeple barış yanlısı olan bizler, Kürt halkından gelen ‘bizi asıl sizin sessizliğiniz öldürüyor’ çığlıklarına kayıtsız kalamadık ve devletin uyguladığı yok etme politikasına karşı ‘Barışa Yürüyorum İnisiyatifi’ olarak Bodrum’dan Diyarbakır’a yola çıktık. Bireysel olarak başlayan yürüyüşümüz büyüyerek kitleselleşti” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz