Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adalet ve Barış Nöbeti

Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink’in vurulduğu Agos gazetesi eski binası önünde Adalet ve Barış Nöbeti gerçekleştirildi.

Nöbet; Nor Zartonk, AKA-DER, DİSK Basın-İş, Halkevleri, HDP İstanbul, Kaldıraç, Özgürlük ve Dayanışma Partisi, Yeni Yol, EHP ile EMEP’in çağrısıyla gerçekleşti.
Nöbete katılanlar arasında Halkların Demokratik Partisi İstanbul Milletvekili Garo Paylan da vardı.

Nöbette Dink ile, Samatya’da öldürülen Maritsa Küçük, 2011’de zorunlu askerliğini yaparken 24 Nisan’da öldürülen Sevag Balıkçı, Gezi direnişinde polisin attığı gaz fişeği ile öldürülen Berkin Elvan, Küçükarmutlu’da polis baskını sırasında evinde arama yapan polislerce öldürülen Dilek Doğan ile 26 Kasım’da Diyarbakır’da bir basın açıklaması sonrası öldürülen insan hakları savunucusu avukat Tahir Elçi anıldı.

Anma konuşmalarının yanı sıra kısa bir tiyatronun da sahnelendiği anmada Nor Zartonk’tan Sayat Tekir Ermenice ve Türkçe konuşma yaptı. “Ermenice duymak çok zorlaştı” diyen Tekir, dokuz yıldır adalet beklediklerini hatırlattığı konuşmasında “Ancak adalet gelmedi ve başka insanlar da öldürüldü. Tahir Elçi bunlardan biriydi” dedi.

Nöbetin çağrıcıları adına açıklamayı ise yine Nor Zartonk’tan Alexis Kalk okudu.
Kalk “9 yılda ‘bir bebekten katil yaratan karanlık’, nefret ve kandan beslenerek günden güne büyüdü. Yüz yıldır bu topraklara bir karabasan gibi çöken bu iklim Roboski’de, Gezi’de, Soma’da, Suruç’ta, Ankara’da canlarımızı toplu katliamlarla bizden kopardı” dediği konuşmasında bugün süren sokağa çıkma yasaklarını ve ölümleri hatırlattı.

“Çocuklar ölmesin diyen kim varsa hedef gösteriliyor, susturulmaya çalışılıyor” diyen Kalk, gazetecilerin, akademisyenlerin ve sanatçıların dava ve tutuklamalarla yıldırılmaya çalışıldığını ancak bu baskı ortamına rağmen katliam ve soykırımların hesabını sormaya devam edeceklerini söyledi.

İki saat süren nöbet saat 21.00’de “Hepimiz Hrant’ız, hepimiz Ermeniyiz” sloganlarıyla sona erdi. (bianet)

Yazarın Diğer Yazıları

‘Bir Yazar, Bir Eser’

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) 18 Mayıs’ta sosyal medya hesaplarından Ayça Atcı ve Nevzat Tarakçı’nın sunumuyla yayımlanan “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programın konuğu, Aralık...

10 Ekim Ankara Katliamı davasında AYM’nin ‘dayanaktan yoksun’ kararı

Anayasa Mahkemesi (AYM), 10 Ekim 2015’te gerçekleşen Ankara Katliamı’nda sorumluluğu olan emniyet müdürleri hakkındaki başvuruya ilişkin kararını sekiz yıl sonra verdi. Mahkeme, 16 Mayıs’ta...

Deniz Yağan seçildi

Türkiye’de 31 Mart Pazar günü sandık başına giden 48 milyon 256 bin 117 seçmen, 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticilerini belirlemişti. Seçimlerin ardından...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img