Suriye Çerkesleri kahvaltıda buluştu

0
489

Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Mersin’de yaşayan Suriye Çerkesleri için kahvaltı etkinliği düzenledi.
Halep Çerkes Derneği Başkanı Hane Lara Sane’nin de aralarında bulunduğu çok sayıda Suriye Çerkesinin katıldığı toplantıda konuşan Mersin Kafkas Kültür ve Yardımlaşma Deneği Başkanı Şamil Koç, bu zor günlerin üstesinden dayanışma ile gelinebileceği inancıyla soydaşlarıyla buluştuklarını söyledi.
Suriye’de iç savaşın başlamasından sonra 3 bin kadar Çerkes’in Türkiye’ye geldiğini dile getiren Koç, “Başta üyesi olduğumuz Kafkas Dernekleri Federasyonu olmak üzere tüm Çerkes derneklerinin soydaşlarına yardım için seferber olduğunu görmekten dolayı çok memnunum. Ayrıca bu yardım çalışmalarında görev almaktan da mutluyum. Sadece maddi katkı ile olmuyor. Soydaşlarımızın eğitim, çalışma ve sağlık konularında moral desteğe de ihtiyaçları olduğunu görüyoruz. Gücümüz yettiğince bu ihtiyaçlarına da çözüm bulmaya çalışıyoruz. İlgi ve desteğiniz için teşekkür ederim” diye konuştu.
Halep Çerkes Derneği Başkanı Hane Lara Sane ise öncelikle akraba ve hemşerilerine böyle zor bir zamanda, bu kadar ciddi bir özenle ilgi gösterilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.
Dayanışma ve insanlığın böyle zamanlarda kendini gösterdiğini belirten Sane, “Suriye’deki karışıklıkların gelecekte bir iç savaşa dönüşebileceği ve bundan ülkedeki herkesin büyük zarar göreceği konusunda bizleri uyaran dikkatli azınlığı ciddiye almamış olmanın pişmanlığını yaşıyoruz. Daha mutlu olabileceğimiz günlerde görüşmeye devam etmek ümidindeyiz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz