Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Türkiye Çeçen Diasporasından Açıklama

KAMUOYUNA

Bizler, 19. yüzyılın sonunda Kuzey Kafkasya’daki kanlı ve barbar Rus istilası nedeniyle Çeçenya topraklarını terk etmek zorunda kalmış bir halkın bugün Türkiye’de yaşayan torunlarıyız. Her ne kadar 150 yılı aşkın bir süre geçmiş olsa da, bizlerin de halkımızın ve anavatanımızın geleceği hakkında söz söyleme, mutlu ve barış dolu bir gelecek için halkımızın menfaatleri doğrultusunda hareket etme hakkımız bulunmaktadır. Bu bağlamda, aşağıda isimleri ve imzaları yer alan Çeçen etnik kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak son günlerde anavatanımızda yaşanan olaylar nedeniyle bu açıklamayı yapmak ve duruşumuzu alenen ilan etmek istiyoruz.

Bilindiği üzere son beş yüz yıldır kolonyalist Rusya’nın sergilediği her türden barbarlığa ve soykırıma karşı direnen Çeçen halkı, 1991 yılında Sovyetler Birliği’nin dağılma sürecinde egemenliğini ve bağımsızlığını ilan etmiştir. Emperyalist Rusya, 1994 ve 1999 yıllarında Çeçen topraklarını işgal ederek, Çeçenya’da taş üzerinde taş bırakmamış, ülkenin tüm alt ve üst yapısını tahrip etmiş; masum sivilleri katletmiş, kız kardeşlerimize tecavüz etmiş, erkek kardeşlerimizi kaçırarak gizli hapishanelerde işkenceye tabi tutmuş; soykırım suçunu ve insanlığa karşı suçları işlemiştir. Bugün ise Rusya Federasyonu, Çeçen halkının iradesi dışında anavatanımızda bir “kukla” yapılanma oluşturmuş durumdadır ve Çeçen halkını bu hainlerin cellatları eliyle yok etmeye devam etmektedir.

Türkiye’deki Çeçen diasporası olarak :

– Tarihsel Çeçen topraklarındaki Rus egemenliğini reddediyoruz.

– Kremlin’in kardeşi kardeşe vurdurma planıyla Çeçen halkının iradesi dışında Rus işgali altındaki anavatanımızda dikte ettiği, Çeçen halkına zulmetme merkezi olarak faaliyet gösteren KUKLA REJİMİ tanımayı reddediyoruz.

– Çeçen halkının varlığını sürdürebilmesi için tek bir yol olduğuna, bunun da tam bağımsız ÇEÇEN CUMHURİYETİ İÇKERYA devleti olduğuna inanıyoruz.

– Halen devam eden Rus-Çeçen Savaşı’na barışçıl bir çözüm bulabilmenin ancak Devlet Başkanları Boris Yeltsin ve Aslan Maskhadov tarafından 12 Mayıs 1997 tarihinde imzalanan Çeçen Cumhuriyeti İçkerya ve Rusya Federasyonu Arasındaki Barış ve Temel İlişkiler hakkındaki anlaşmanın uygulanmasıyla mümkün olacağını düşünüyoruz.

– Bugün Çeçen halkının meşru temsilcisi olarak, ilk Devlet Başkanımız Djokhar Dudayev’in yolunu takip eden Akhmed ZAKAYEV’in başbakanlığını yürüttüğü ÇEÇEN CUMHURİYETİ İÇKERYA HÜKÜMETİ’Nİ kabul ediyor ve destekliyoruz.

– Başbakan AKHMED ZAKAYEV’i Çeçen halkının lideri olarak kabul ediyoruz!

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img