Nalçik hapishanesinde toplu intihar girişimi

0
489

Nalçik hapishanesinde yatan mahkumların yakınları, mahkumlara toplu bir şekilde şiddet uygulandığını açıkladı.

Mahkum yakınlarının açıklamasına göre, Nalçik 1 nolu hapishanesindeki 24 mahkum toplu intihar girişiminde bulundu. Yine bu hapishaneden bir başka mahkum da Çegemski ilçe mahkemesindeki duruşmada damarlarını kesti. Federal Ceza İnfaz Kurumu İdaresi, toplu intihar girişimini ve mahkumlara şiddet uygulandığı iddiasını yalanladı.

Mahkum yakınlarının Kavkazki Uzel’e yaptığı açıklamaya göre, Nalçik hapishanesinde uygulanan şiddet sebebiyle mahkumlar açlık grevine başladı. Fakat bu eylemler dikkate alınmadı. Ailelerin ifadesine göre, 10 Nisan gecesinde de yaklaşık 30 mahkum bileklerini kesti.

Mahkum Ruslan Jugov’un yakınlarının verdiği bilgilere göre, Jugov, hapishane bahçesinde gezerken defalarca dayak yedi. Mahkum İslam Şeşev’in yakınları ise, Şeşev’in hapishanede yediği dayaklar yüzünden omurgasının zarar gördüğünü iddia etti.

Mahkum Oleg Mishojev’in yakınlarının iddiasına göre, Mishojev tıraş olmayı reddettiği için 40 günden fazla bir süre hücre hapsinde tutuldu.

Mahkum yakınlarından biri, “Mahkumlar çeşitli bahanelerle cezalandırıldı. Örneğin kendisini iyi hissetmediği için dışarı çıkmak istemediğinden veya tıraş olmayı reddettiğinden. Mahkumlardan biri de, güya kameranın görüşünü kapattığı için cezalandırıldı” dedi.
Mahkumlardan biri olan Anzor Kodzokov, 10 Nisan’da Çegemski ilçe mahkemesindeki duruşmada damarlarını keserek intihar girişiminde bulundu. Kodzokov’un bir yakınının ifadesine göre, yaşanan olaydan sonra mahkemeye ambulans çağrıldı ve acil yardımda bulunuldu. Kodzokov’un yakını, mahkumun intihar girişiminin sebebinin, zorla tıraş edilmesi ve bu esnada dövülmesini protesto etmek olduğunu ifade etti.

Mahkum yakınları Kabardey-Balkar insan hakları yetkilisine yazılı bir başvuruda bulundu.
Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere göre, mahkum yakınları, mahkumlara şiddet uygulayan çalışanların cezalandırılmasını istedi.

Hatajukov’dan açıklama

İnsan Hakları aktivisti Valeri Hatajukov, Nalçik hapishanesindeki toplu intihar girişimiyle ilgili bir açıklama yaptı. Hatajukov’un açıklamasında “Kabardey-Balkar Sivil Gözlem Komisyon üyeleri (11 Nisan’da) Nalçik hapishanesini ziyaret etti. Onlar, bu ziyareti yakınlarının ailelerinin açıklaması üzerine gerçekleştirdi. Bazı mağdurlarla konuşma imkanları oldu. Onlar intihar girişimini doğruladılar.

Nalçik hapishanesinde yaşanan şey, kesinlikle tekrarlanmamalı. Yaşanan bu olaydan ciddi dersler çıkarılmalı.

Tüm mercilere başvurduk. Savcılığa ve Mikhail Fedotov’a (RF devlet başkanlığı sivil toplum ve insan hakları gelişimi konsey başkanı) başvuruda bulunduk. Kabardey-Balkar başkanına da başvuracağız.

Savcılık inceleme yürütecek, bizler de süreci çok dikkatli bir şekilde takip edeceğiz.
Neden böyle bir olay yaşandığını sormak haklı bir sorudur. Maalesef, benzer olaylar sadece Kabardey-Balkar’da değil tüm Rusya’da yaşanıyor. Tüm bunlar aslında Rusya’daki cezaevi sistemiyle ilgili.

Bildiğim kadarıyla, Rusya’da işkencenin meşru görüldüğü, bunların gerçekleştirildiği alanlar var. Oralarda durum daha da kötü. Onlarla kıyaslandığında Nalçik’teki şartları az-çok kabul edilebilir olarak adlandırmak mümkün.

Bu herkesçe bilinen bir konu. Konu hakkında çok şey söyleniyor ama maalesef şimdilik değişen bir şey yok.

Nalçik hapishanesinde tam oalrak neler yaşandığını bilemiyoruz. Ama her şeyi anlamaya çalışıyoruz.

Şu anda orada ne olduğunu değerlendirmek çok zor. Mahkum yakınları bu sabah bize telefon açtılar, açlık grevinin devam ettiğini iddia ediyorlar.

Hapishane çalışanları yaşanan şeyi kendilerine karşı bir komplo olarak adlandırdı.

Mahkumların kurallara kesinlikle riayet etmesi gerekiyor. Eğer kuralları ihlal ederlerse, sorumluluğunu üstlenmeleri gerekir. Onlar cezalandırılabilir. Ancak bu cezalar, yaptıkları şeyle orantılı olmalı.

Eğer mahkum itaat etmediyse, bu onun dövülmesi gerektiği anlamına gelmiyor. Sözünü ettiğimiz durum bu.

Her halükarda keyfi hareketler ve fiziki şiddet kesinlikle kabul edilemez. Bunun hiç bir gerekçesi olamaz” ifadeleri yer aldı. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz