Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya: Erken seçim için referanduma gidiliyor

Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba, muhalefetin uzun süredir yoğun taleplerle istediği, erken seçim için referanduma gidilmesiyle ilgili bir kararname imzaladı. Kararnameye göre referandum 10 Temmuz 2016 tarihinde yapılacak.
Bugün (1 Haziran 2016) yapılan halka açık Bakanlar Kurulu toplantısında açıklama yapan Hacimba muhalefetin ısrarlı tutumunu eleştirerek, doğrudan demokrasi biçimi olarak referanduma saygı duyduğunu, ancak referandumun devleti yıpratan bir siyasi mücadelenin aracı olarak kullanılmasına karşı olduğunu söyledi.
Cumhurbaşkanı Raul Hacimba konuyla ilgili olarak şunları söyledi:
“Abhazya halkının alacağı karardan korkmadığımız için referadum kararı aldık. Politik ve sosyo-ekonomik kalkınma yolunda ülkemizin bugünlerde yaşamakta olduğu karmaşıklık göz önüne alındığında; tüm insanlarımızın istek ve ihtiyaçlarına cevap verebilmemiz, ülkemizdeki ulusal uyum ve istikrarı koruyabilmemiz, anayasanın garantörü olarak göreve devam edebilmemiz için, halkın iradesiyle göreve gelmiş hükümetimizin konsolidasyonu gerekmektedir. Abhazya halkını referanduma çağırıyorum. Abhazya’nın çok uluslu bilge insanlarının, binlerce cana mal olan Abhaz Devleti’ni güçlendirerek, refah seviyesini artırarak yoluna devam etmesini sağlayacak doğru kararı vereceklerine eminim.”
Raul Hacımba muhalefetin, referandum kararı için imza toplarken, mükerrer imzalar, üzerinde oynanmış el yazıları gibi yanıltıcı vakalar meydana geldiğine dikkat çekerek, şu an yargıda olan davaların sonucunu beklemeden bu kararı aldıklarını da sözlerine ekledi.
Kararnameye göre referandumda halka şu soru sorulacak: “Abhazya Cumhurbaşkanlığı seçiminin erken yapılmasının gerekli olduğunu düşünüyor musunuz?”
2016 Mart ayında 46 kişiden oluşan muhalefet destekli bir sivil inisiyatif grubu, ülkede sosyo-politik durumun kötüleştiği iddiasıyla Merkez Seçim Komisyonu’na başvurarak erken seçim yapılmasını istemişler, bununla ilgili basın toplantısı ve miting düzenlemişlerdi. Grubun talebi komisyon tarafından nihai protokol ile 19 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı’na iletilmişti.

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img