Güney Osetya: Rusya’ya bağlanma referandumu ertelendi

0
449

Güney Osetya’nın Rusya’ya bağlanmasının oylanacağı referandumun, planladığı şekilde bu yıl değil, 2017’de düzenleneceği açıklandı.
Güney Osetya Devlet Başkanı Leonid Tibilov ve Parlamento Başkanı AnatoliyBibilov yazılı bir açıklama yaparak referandumun gelecek yıl yapılacağını duyurdu.
Açıklamada, “Güney Osetya halkının çıkarlarını ve cumhuriyetimizdeki sosyal-politik durumun istikrarını dikkate alarak, Politik Konsey’in, Rusya’ya bağlanmanın oylanacağı referandumun devlet başkanlığı seçimlerinden sonra, 2017 yılında yapılması yönündeki kararını destekliyoruz” ifadelerine yer verildi.
Sputnik’in verdiği bilgilere göre, Gürcistan’dan tek taraflı olarak bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya’nın, Rusya’ya bağlanıp bağlanmayacağının oylanacağı referandumun bu yıl düzenlenmesi planlanıyordu.
Kavpolit’in verdiği bilgilere göre, referandum, Güney Osetya devlet başkanlığı seçimlerinin ardından olacak.

ABD’den açıklama
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner, yaptığı açıklamada, Güney Osetya’nın Rusya’ya bağlanmasıyla ilgili yapacağı referandumu ABD yönetiminin tanımayacağını açıkladı.
Toner, “Biz, Güney Osetya’yı da içine alan Gürcistan’ın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini destekliyoruz” dedi.
Toner’in ifadesine göre, ABD, Güney Osetya’nın ayrılma veya kendi egemenliğini ilan etme konusunda herhangi bir girişimini tanıyamaz. Toner, “Bunu desteklemiyoruz” dedi.
Rusya Devlet Duma Uluslararası İlişkiler Komite Başkanı AleskeyPuşkov da Güney Osetya’da yapılacak referandum meselesinde ABD’nin düşüncesinin dikkate alınması gerekmediğini açıkladı.
Kavkazki Uzel’in verdiği bilgilere görePuşkov,Twitter hesabından, “Bu meselede, ABD’nin tavrı hiçbir şey ifade etmemektedir” diye yazdı. (ajanskafkas)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz