Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Barış Müzesi’nin Çerkes konukları

İsrail’in Wahat al-Salam-Neve Şalom (WAS-NS) köyü müzesinde Dürüstler Korusu projesi için bir toplantı yapıldı. Projenin amacı, Uluslararası Dürüstler’e* bir övgü sunmak… WAS-NS Barış Müzesi yöneticisi ile “Merhametin Sıradanlığı” kitabının yazarı Yair Auron, müze bahçesinde Çerkesler için bir etkinlik düzenledi.

Etkinliğe Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti’nin Besleney köyünden, 1942’de kurtarılan Yahudi çocuklardan birinin kızı dahil üç kişi katıldı. Ayrıca Kfar Kama köyünden çocuk ve yetişkinlerden oluşan bir grup da etkinliğin davetlileri arasındaydı. Kfar Kama’dan gelen çocuklar ve öğretmenleri ulusal Çerkes giysileriyle bir dans gösterisi yaptı.

Etkinliğin ilk bölümünde WAS-NS müzesi müdürü Dyana Razek ile belediye meclisi üyesi Adnan Manaa kısa birer konuşma yaptı. Yuri Auron ise kitabından alıntılar yaparak WAS-NS müzesinin projesinin önemine değindi. Besleney köylülerinin kurtardığı çocuklardan sadece bir tanesinin Naziler tarafından öldürüldüğünü belirten Auron, savaştan sonra bazı çocukların aileleriyle tekrar bir araya geldiğini bazılarınınsa köyde yaşamlarını sürdürdüğünü söyledi. Konuşmasında Besleney köyü sakinlerinin cesaretine vurgu yapan Auron, çocukları kurtarma kararını verenlerin kadınlar olduğunun altını çizdi.

Besleney Belediye Başkanı Alexander Ohtov, köy sakinlerinin bir ödül ya da itibar peşinde olmadığını belirterek 1942’de yaşananlara dair bir konuşma yaptı. Köyde yaşamını sürdüren Yahudi çocuklardan biri olan Katya’nın kızı Julia da yaşananlardan ne kadar etkilendiğini anlattı.

Etkinlikte, Kfar Kama Belediye Başkanı Zekeriya Napso ve Çerkes Miras Merkezi yöneticisi Zoher Thawko da duygularını anlattı. Thawko, çocukların kurtarılmasının Çerkes kültüründen kaynaklandığını belirtti.

Konuşmaların ardından Tipsa Dans Grubu’nun gösterisi sunuldu, WAS-NS çocukları birkaç şarkı söyledi.

Etkinlikten yaklaşık on gün sonra müze bahçesindeki bir zeytin ağacına “Yahudileri kurtaran Çerkeslerin onuruna” yazılı bir levha asıldı. (wasns.org, haaretz.com)

*(İbranice: חסידי אומות העולם‎, Chassidey Umot Haolam, Dünya uluslarının dürüst insanları): İsrail Devleti’nin Naziler tarafından Holokost’a maruz kalan Yahudileri kurtarmak için hayatını riske atan gayri-Yahudilere verdiği onursal sıfattır.

mde

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img