Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kitap tanıtımı ilgi gördü

Sakarya’nın Akyazı ilçesindeki Abaza köyü Akbalık Mahallesi’nde yaşayan Sımsım Selçuk Sol’un “19 ve 20. Yüzyıl Abazaların Politik Tarihi (1770-1993)” kitabının tanıtım programı, Akbalık Güreş Sahası’nda gerçekleştirildi. Programa Abhazya’dan ve Türkiye’den birçok derneğin temsilcileri ve üyeleri de katıldı.
Dev ekrandaki video gösterimiyle tanıtımı yapılan kitabın yazarı Selçuk Sol, kaleme aldığı kitabın Abhazya’nın tarihiyle ilgili yazılmış olan en detaylı çalışmalardan biri olduğunu dile getirerek, “Abazaları politik tarihi, Kafkasya-Rus savaşları döneminden başlayıp yakın tarihe 1992-1993 diye bizim adlandırdığımız Abhaz-Gürcü savaşına kadar arada geçen bütün periyotları konu alan bir kitap kaleme aldım. Kapsamlı ve ayrıntılı bir çalışma… 19. ve 20. yüzyılda bütün dönemlerdeki politika olaylarını kitaba yansıtmaya çalıştım” diye konuştu.
Kitabın 6 bölümlük serinin ilki olduğunu ifade eden Sol, çıkaracağı yeni kitaplarda Abaza halkının farklı özelliklerinin yer aldığını ifade ederek şöyle konuştu: “Bu 6 bölümlük bir serinin ilki, bunda sadece politik olaylara değinmek istedim. İkinci bölümde 1992-1993 Harbi konu alınacak. Serinin 3. kitabının konusu Abhaz kültürüyle alakalı olacak. 4. kitap antik çağlardan başlayıp 19. yüzyıla uzanacak.
5. çalışmada özellikle Kafkasya’dan Osmanlı coğrafyasına geçip buraya yerleşmiş bütün Abazaların ilk kurdukları köyler, demografik yapıları, 6. kitapta ise Abazaların Anadolu topraklarındaki serüvenini konu alacağım.”

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img