“İktidar demokratikleşme adımı atmayacak”

0
426

Antalya Alevi Bileşenleri’nin Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı binasında düzenlediği basın toplantısında demokrasi ve barış için mücadele çağrısı yapıldı.
Hacı Bektaşi Veli Anadolu Kültür Vakfı Antalya Şubesi Başkanı Zeynel Can’ın okuduğu açıklamada, darbe girişiminin ardından tutulan demokrasi nöbetlerinde Malatya ve İstanbul illeri başta olmak üzere Alevi mahallerine yönelik provakatif saldırı girişimlerinin yaşandığı ifade edilirken, iktidara ilişkin “ülkemizin demokratikleşmesi yönünde adımlar atmayacağı, atamayacağı gün gibi ortadadır” denildi.
Açıklamada “Ana muhalefet partisi liderinin dahi güvende olmadığı bir ülkede yaşıyoruz. Daha doğrusu yaşamaya çalışıyoruz” ifadelerine yer veren Can, vatandaşın can güvenliğinin, ülkenin iç barışının, demokratik hakların tehdit altında olduğunu kaydetti. “AKP iktidarına çağrımız, demokratik haklara, ilerici güçlere, laikliğe karşı uygulamalara bir an önce son verilmesi, başkanlık rejimi, Suriye savaşı gibi politikaların derhal terk edilerek, Kürt sorununda demokratik siyasi çözümün önünü açacak demokrasi ve barış için gerekli toplumsal ortamı oluşturacak önlemleri almaya çağırıyoruz” ifadelerine yer veren Zeynel Can, “Bu kara tablo karşısında, ülkemiz halklarının ihtiyacı olan demokrasi, laiklik ve barışın sağlanması için; Antalya Alevi Bileşenleri olarak bu mücadeleye katkı sunacak tüm toplumsal dinamiklerle demokratik güç birliği oluşturma çabası içinde olacağımızı ilan ederiz” dedi.
Yapılan açıklama metnine imzacı olan kurumlar: Hacı Bektaş Anadolu Kültür Vakfı, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Antalya ve Altınova Şubesi, Alevi Kültür Derneği Kepez Şubesi, Antalya Tahtacıları Kütür Eğitim Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği, Karatepe Mahallesi Kültür Dayanışma Yaşatma ve Yardımlaşma Derneği ve Antalya Halkevleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz