Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkeslerin kampanyası yayılıyor

TRT Televizyon Dairesi Başkanlığı Çerkesce bir TRT kanalı açılması isteyenlere TRT Türk ve TRT Avaz kanallarını önerdi.

Çerkes Soykırımı ve Demokratik Haklarımızın Tanınması İçin Mücadele Grubu yaklaşık 1 aydır hükümetin Çerkesce yayın yapan bir TRT kanalı açması için “BİMER” üzerinden kampanya başlattı.

Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden yapılan başvurulara Türkiye Radyo-Televizyon Kurumu Genel Müdürlüğü, Televizyon Dairesi Başkanlığından cevaplar gelmeye başladı.

Kampanyaya katılan Çerkesler, hükümetin ilgili yetkilisinden 24 saat yayın yapan Çerkesce televizyon kanalı talep ederken, Televizyon Dairesi Başkanlığı’ndan gelen cevapta, talebe karşılık vermekten ziyade neredeyse “Çerkesler Türktür” anlamına gelecek ifadeler kullanıldı.

TRT TÜRK önerildi

TRT Televizyon Dairesi Başkanlığından BİMER üzerinden başvurulara “Kanallarımızdan TRT AVAZ Kanalı Dünyanın çeşitli yerlerinde yaşayan, Türkçe konuşan insanların ve devletlerin ortak değerlerine vurgu yaparak Türk halkları arasında kültürel bir köprü olmanın yanında Balkanlar, Kafkasya, Orta Asya ve Ortadoğu’ya yönelik yayınlarla Türkiye’nin ve Türk devletlerinin, Türk insanının tanıtılmasını sağlamak, Türkiye ile diğer Türk devletleri arasında dil birliği oluşturmak kültürel ilişkilerin geliştirilmesine yardımcı olmak amacıyla kurulmuştur” paragrafıyla başlayan bir cevap verildi.

Ve şöyle denildi: “Ayrıca TRT Türk ve TRT Avaz kanallarımız da ‘Kafkas Müslümanları’, ‘Kafkaslardan Esen Yeller’, ‘Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’ gibi Çerkes ve Kafkas toplumlarının kültürlerini, tarihlerini anlatan programlar yapmıştır. TRT Müzik kanalımızda ‘Sesler-Renkler-Yüzler’ ve ‘Kafkas Rüzgarı’ programlarında Çerkes ve Kafkas toplumlarının müzik kültürlerini yansıtan eserler yayınlamıştır.”

Canberk Apiş/Demokrat Haber

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img