Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Kolombiya’da nihai ateşkes

Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri (FARC) ile Kolombiya hükümeti arasında 50 yıldan uzun süredir devam eden savaşı bitiren barış anlaşması imzalandı.

Hükümet ile FARC arasında Kasım 2012’den bu yana yaklaşık 4 yıldır Küba’nın başkenti Havana’da devam eden barış müzakerelerinde nihai anlaşmaya varıldığı açıklandı.

“Savaş sona erdi”
Küba’da gerçekleştirilen müzakereler sonucu kabul edilen anlaşmaya, Kolombiya delegasyonu adına Humberto de la Calle ile FARC adına Ivan Marquez imza attı.

Taraflar, imzalardan sonra yaptıkları ortak açıklamada, “Kolombiya hükümeti ve FARC, nihai, tam ve kesin bir anlaşmaya ulaştığımızı duyuruyoruz” ifadesini kullandı.

Taraflar barışın kalıcı ve istikrarlı olması konusunda birlikte çalışma sözü de verdi.
De la Calle, “Savaş sona erdi ve yeni bir dönem başladı. Bu anlaşma daha kapsayıcı bir toplumun kapısını açtı” dedi.

FARC müzakerecilerinden Rodrigo Granda, anlaşmanın ardından Twitter’dan yayınladığı mesajda “Müzakereler yoluyla barışa ulaşıldığında kazanan ya da kaybeden olmaz. Kolombiya kazandı, ölüm kaybetti” yazdı.

Bu tarihi imzaların ardından eylül ayı sonu veya ekim ayı başında tarafların yeniden nihai bir görüşme yapacağı belirtildi.

Halk oylaması yapılacak
Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, barış anlaşmasının 2 Ekim’de referanduma sunulacağını açıkladı.

Santos halka sesleniş konuşmasında “Bu, tarihimizdeki en önemli oylama olacak” dedi.

23 protokol bulunuyor
Hükümet sözcüsü Marcele Duran, 23 Haziran’da yaptığı açıklamada, çift taraflı ateşkes ve silah bırakma konusunda anlaşıldığını bildirmiş ancak anlaşmanın uygulama ve onay süreçlerinin işleyişi netleştirilememişti.

Hükümet ve FARC temsilcileri arasında 5 Ağustos’ta kabul edilen anlaşmada ise taraflar arasında birtakım taahhütler tanımlanmıştı.

Müzakereler sonucu anlaşmaya varılan 83 numaralı iki tebliğle taraflar arasında birtakım taahhütleri tanımlayan 23 protokol bulunuyor.

Bu gelişmelerin ardından, Kolombiya Hükümeti ile FARC arasındaki barış sürecini denetleyecek bir Birleşmiş Milletler (BM) misyonunun bölgede göreve başlaması bekleniyor.
Varılan uzlaşma gereği barış süreci, çoğunluğu Latin Amerika ve Karayip Ülkeleri Toplulukları’ndan (CELAC) gelecek silahsız gözlemciler tarafından izlenecek.

ABD’den açıklama
Beyaz Saray’dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama’nın Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’u telefonla arayarak barış anlaşmasının sonuçlandırılmasından dolayı kutladığı bildirildi.

Açıklamada, Obama ve Satos’un bu görüşmede, gelecek aylarda ülkeler arasında organize suçlar ve uyuşturucu ticaretine karşı ortak çabaların devam etmesi konusunda anlaşmaya vardığı kaydedildi.

Ateşkes ilan edildi
Barış anlaşmasını imzalamasının ardından, barış süreci uygulamaya geçti. FARC, bundan sonra Eylül ortasında büyük konferansını toplayarak, barış anlaşmasını üyelerine onaylatacak.

Konferans takvimi
FARC’ın, 1965’ten bu yana gerçekleştireceği 10’uncu konferansının, 13-19 Eylül arasında, Kolombiya’nın güneyinde yapılması bekleniyor.

Bu konferansın ardından, Kolombiya, 2 Ekim’de barış anlaşmasını onaylamak için referanduma gidecek.

Barış kutlandı
Öte yandan Kolombiya’nın başkenti Bogota’da yüzlerce kişi Havana’da varılan barış anlaşmasını kutladı.

Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos ise barış anlaşmasını, “savaşın getirdiği acıların ve trajedinin sona ermesinin başlangıcı” olarak nitelendirdi.

Kolombiya ile FARC gerillaları arasındaki 52 yıllık iç savaşta yaklaşık 260 bin kişi hayatını kaybetmiş ve milyonlarca insan da yerinden olmuştu
(imctv.com)

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img