Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adigey’in 25. yılı kutlandı

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED), Rusya Federasyonu’na bağlı Adigey Cumhuriyeti’nin 25. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla Ankara’da bir kutlama etkinliği düzenledi. ODTÜ Vişnelik Tesisleri’ndeki etkinliğin ev sahipliğini KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve yönetim kurulu üyeleri yaparken, etkinliğe Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Muhammed Kul, AKP Ankara Milletvekili Murat Alparslan, AKP Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar ve Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen ile çok sayıda davetli katıldı. Gecede Çerkes kültürünün yaşatılmasına emek veren kişi ve sanatçılara da plaket verildi. Etkinlikte Rahşan Erdoğan Yılmaz, Hava Karadaş ile Azmi Toğuzata Çerkesce şarkılar seslendirirken, Ankara Çerkes Derneği Badin Müzik grubu ile pşinawe Berkuk Kaynak dinleyenlerin kulaklarının pasını sildi. Keman öğretmeni Semra Fayez yönetimindeki çocuk keman grubu da büyük beğeni kazandı.
Rusya ile yaşanan uçak krizi dolayısıyla Kafkasya ile de iletişim ve ulaşımın sekteye uğradığını aktaran Yaşar Aslankaya, Adigey Cumhuriyeti ile Türkiye arasında seyahat ve iletişim kolaylığının çok önemli olduğunun altını çizdi.
Adigey Cumhuriyeti’nin 25. yılında dil ve kültür alanlarında çok önemli kazanımlar elde ettiklerine ve bunların kendileri için övünç kaynağı olduğuna değinen Adigey Cumhuriyeti Kültür Bakanı Muhammed Kul da konuşmasında, “Hem diasporada hem anavatandaki insanlarımız kuruluşumuzu güzel bir şekilde kutladılar. 25 yıllık cumhuriyet tarihinde dil ve kültür alanında çok önemli kazanımlarımız oldu. Bu kazanımlar bugün hepimiz için bir övünç kaynağıdır. Rusya Federasyonu’nda 40 civarında özerk ve federe bölge var. Adigey Cumhuriyeti, bunların arasında bir numara. Zaten plaka numarası da 01. Rusya Federasyonu’ndan istediğimiz bütün taleplerimizin yerine getirilmesi konusunda işbirliği çalışmalarımızı yerine getirmeye çalışıyoruz. Bütün ülkelerde yoğun Çerkes nüfusu var, en büyük yoğunluk Türkiye’de… 25. yılımız hepimize kutlu olsun” dedi.
Çerkeslerin Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşı olduğuna vurgu yapan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar şu ifadeleri kullandı: “Dünyanın dört bir yanına dağılmak zorunda kalmış, sürgünden, acıdan, vatan hasretinden yeteri kadar payını almış olan siz Çerkes dostlarımın binlerce kilometre ötede kurulan ancak kalpleri orada atan anayurtlarının 25 yılı bulan ülkelerinin kuruluş yıldönümünü yürekten kutluyorum. Adigeler çok eski, kadim bir ulustur. Kültürlerini, dillerini nesilden nesile aktarmayı başarabilmiş bir halktır. Kahramanlık, yiğitlik ve asaletle örülü bir tarihsel geçmişi olan Adigeler, Türkiye Cumhuriyeti’nin birinci sınıf vatandaşıdır. Hem yaşadıkları ülkeleri olan Türkiye Cumhuriyeti’ne bağlılıkları nedeniyle takdiri hak ederler hem de Kafkasların kartalları olarak tarihsel vatanlarına bağlılıkları nedeniyle takdire şayandırlar.”
Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda Çerkeslerin emeği, alınteri ve kanı bulunduğunu kaydeden Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen ise “Adigey Cumhuriyeti’nin Maykop şehri ile Çankaya kardeş kent. Rusya ile siyasi kriz de yavaş yavaş çözüldüğüne göre kardeş kent konumuzu daha da geliştireceğiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunda, temelinde Çerkeslerin çok büyük bir emeği, alın teri, kanı, gözyaşı vardır. Türkiye anavatan olarak Çerkeslere büyük bir minnet borcu vardır, bunun da her zaman dile getirilmesi lazım. Biz de Çankaya Belediyesi olarak Çerkes dil ve edebiyatının tekrar gündeme gelmesi, kaybolmaması, yeni kuşaklar tarafından öğrenilmesi amacıyla gerçekleştiriyoruz. Hepimizin aydınlık bir Türkiye istediğini biliyoruz, 1864’ler bir daha yaşanmasın istiyoruz” dedi.
(kaffed.org)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img