Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

“Nart Ateşi” İstanbul ve Bursa’da yandı

Samsun Devlet Opera ve Balesi’nin (SAMDOB) yeni sezonunun açılışında sahneye koyduğu “Nart Ateşi”, 7 Aralık’ta İstanbul Cemal Reşit Rey Konser salonu ve 8 Aralık’ta Bursa Merinos Atatürk Kültür Kongre Merkezi’nde izleyici karşısına çıktı.
Gösteriyi yazıp yöneten SAMDOB koro sanatçısı Ayşe Ceylan, gösterinin Kafkasya masalı olduğunu belirterek, “Çerkeslerin mitolojik tarihinden, 1800’lü yıllardaki sürgün yıllarına ardından da savaş sonrası diasporaya uzanan bir hikaye aslında. Dede ve ninelerimizden dinlediğimiz hikayeleri bir senaryo içinde topladık ve arasına şarkılarla dansları ekleyerek, bir sahne eseri haline getirdik” dedi.


Çerkes kültürünün mitolojiden günümüze kadar uzanan farklı süreçlerinin Çerkes şarkıları ve danslarla harmanlanması ile sahneye koyulan eserde Samsun Devlet Opera ve Balesi Müdürlüğü sanatçılarının yanı sıra İstanbul Kafkas Kültür Derneği Mazenef Dans Ekibi ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği Müzik Grubu Gınni Orkestrası yer aldı.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img