Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Menbic Çerkeslerinden anadil talebi

Menbic’teki Çerkesler anadillerini öğrenecekleri okullar açılmasını istiyor.
Aleppo24 ajansı muhabirinin bildirdiğine göre, şehrin Eğitim Komitesi bu talebi olumlu karşıladı ve Çerkes dilinin öğretilmesi için okul açılması konusunda hazır olduklarını belirtti.
Menbic’te yaşayan Çerkeslerden Rami Balukh, Aleppo24’e “Anadilimizi korumak için komiteden Çerkes dili eğitimi yapacak okul açılmasını talep ettik” dedi. Lana Kabrati ise “Yok olmak üzere olan anadilimizi korumak için ona sımsıkı sarılmalı ve Menbic’te öğrenebilmeliyiz” dedi.

Eğitim Komitesi üyelerinden Gazala Şeyh Muhammed bir dilin öğretilmesi konusunda hiçbir sorun ya da kısıtlamaları olmadığını belirterek Menbic’te Çerkes dilini öğretebilecek öğretmenlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Komite üyesi ayrıca anadillerini korumak isteyen herkese yardımcı ve destek olacaklarının altını çizdi.

Menbic’te Arap, Türkmen, Kürt ve Ermenilerin yanı sıra yaklaşık 300 Çerkes aile yaşıyor.
Eğitim Komitesi, çoğunluğunu Kürtlerin oluşturduğu Mahsana ve Al Asliya köylerinde Kürtçe eğitim veren okul kurduğunu da belirtmek gerekiyor. (en.aleppo24.com)

Çeviri: Serap Canbek

Serap Canbek
Serap Canbek
İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümündeki tahsilinin ardından sigorta sektöründe çalıştı. 2011 yılından beri Jıneps gazetesinde yayın kurulu üyesidir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yeryüzünde güçlü izler bırakan kadın: Şamirze Ludmila

Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’daki binasının önüne 1994 yılında dikilen ve Avrupa Birliği’ni sembolize eden heykeli yapan sanatçı Ludmila Tcherina’nın babasının Çerkes olduğunu tesadüfen öğrenip de...

Sürdürülebilir kültürel miras

Sürdürülebilir kültürel miras Çocuklar, bir halkın kimliğini ve kültürünü yansıtan anadilleriyle kimlik kazanır ve sosyalleşir. “10 sene sonra bulamayacağımızı düşündüğümüz Adıgabze çocuk seslerini kayıt altına...

Savaşa dair iki film

Abhazya Savaşı’nın 30. yılında, Gürcistanlı yönetmen ve senaryo yazarı Nana Janelidze’nin “Devam Et Lisa” ve Tiflis’te yaşayan Abaza yönetmen Anna Dziapşipa’nın “Sınır Çizgisinde Otoportre”...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img