Adige Dili Günü kutlandı

0
504

14 Mart Adige Dili Günü, farklı şehirlerdeki derneklerin düzenlediği etkinliklerle kutlandı

Düzce

Düzce Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürleri Bölümü Çerkez Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı ile Düzce Adige Kültür Derneğinin ortaklaşa düzenlediği Adige Dil Günü etkinliği, Cumhuriyet Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
Programa Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Genç, Adigey Cumhuriyeti’nden davetli konuklar, öğretim elamanları ve öğrenciler katıldı.
Düzce Üniversitesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün ilk yüksek lisans öğrencileri, programda açılış konuşması gerçekleştirdiler.
Açılış konuşmalarının ardından Düzce Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Çerkez Dili ve Edebiyatı Bölümü öğrencileri, hazırladıkları Adige kültürüne ait şiirleri ve yerel ezgileri seslendirerek davetlilere unutamayacakları bir gün yaşattılar. Dans ve kültürel faaliyetlerin etkinliğin kapanış konuşmasını gerçekleştiren Düzce Üniversitesi Kafkas Dilleri ve Kültürü Bölümü Başkanı Yrd. Doç. Dr. Fehmi Altın, Adige dili üzerine yapılan çalışmaların günümüzde gelişerek devam ettiğini belirterek İlimizde Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilkokullarda Adigece’nin seçmeli ders olarak okutulmasının kendileri için gurur verici olduğunu ifade etti.
Adige kültürünün ve dilinin korunması için ellerinden gelen her türlü desteği veren devlet yöneticilerine ve Düzce Üniversitesi yönetimlerine teşekkür eden Fehmi Altın, Anadolu’da yaşayan her dilde olduğu gibi Adige dilinin de bir kültür mirası olduğunu vurgulayarak sözlerini sonlandırdı.

İstanbul

İstanbul’daki 16 Kafkas sivil toplum kuruluşu, “Adige Dili Günü”nü Bakırköy Cem Karaca Kültür Merkezi’ndeki etkinlikle kutladı.
Etkinlikte, katılımcılar ilk olarak Ressam Faruk Kutlu’nun Kafkasya ve Kafkasyalıları konu alan resim sergisini ziyaret etti. Adige diliyle ilgili videoların gösterildiği programın sunuculuğunu İshak Akbay ile şair yazar Yılmaz Dönmez yaptı.
Adigey Devlet Tiyatrosu Sanatçısı Kukane Murat’ın stand-up gösterisi ve Otej Tiyatro Grubu’nun sahnelediği tiyatro oyununun yanı sıra, dernekler bünyesinde çalışmalarını sürdüren dört koro da hazırladıkları halk şarkılarını seslendirdi.
Murat Özden ve Beyza Altınok Adigece solo şarkıları, Yılmaz Dönmez, Zeki Beştepe, Sueda Ulus, Svetlena Taşeyeva da okudukları şiirlerle salondakilere duygulu anlar yaşattı.
Adigey Cumhuriyeti’nden dilbilimci Prof. Dr. Bırsır Batırbiy’in de katıldığı etkinlikte İstanbul’daki çeşitli okul ve kurslarda Adigece dersleri verenlere, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Genel Müdürü Nevzat Kütük tarafından plaket takdim edildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz