Ermeni Soykırımı anıldı

0
463

İnsan Hakları Derneği (İHD) ırkçılık ve ayrımcılığa karşı komisyon tarafından organize edilen Ermeni Soykırımı anması, Sultanahmet’te şu anda Türk İslam Eserleri Müzesi olan ve daha önce cezaevi ve işkence merkezi olarak kullanılan binanın önünde 24 Nisan Pazartesi günü saat 12.00’de yapıldı. İHD Başkanı Eren Keskin’in ardından basın açıklamasını komisyon üyesi Meral Çıldır okudu.
24 Nisan 1915’te İttihat ve Terakki iktidarı adına Talat Paşa’nın emriyle kadın çocuk yaşlı genç demeden milyonlarca Ermeni’nin soykırımının başlangıcı olarak, önce Ermeni aydınlarının soykırımı gerçekleştirilmişti.
23 Nisan’ı 24 Nisan’a bağlayan gece yarısında şair, yazar, müzikolog, doktor, mühendis, hukukçu, eğitimci ve tiyatroculardan oluşan 250 Ermeni aydın ölüm yolculuğuna çıkarılmadan önce bir süre suç mahalli olan binada bekletildiler. Daha sonra Haydarpaşa’dan trenlere bindirildiler. Bir bölümü Ankara’nın Ayaş ilçesine, bir bölümü de Kırşehir’e götürülerek kaybedildiler. Bu acı olayı TC Hükümeti soykırım olarak kabul etmemektedir.

Haber:
İHD üyesi Osman Özkan

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz