KAFFED, Adige Dil Derneği’ni ziyaret etti

0
592

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya ve yönetim kurulu üyeleri Düzce’de Adige Dil Derneği ile Adige Kültür Evi’ni ziyaret etti.

Dil Derneği Başkanı Memduh Ceylan, Adige Kültür Evi ve Halk Eğitim bünyesindeki dil eğitimleri hakkında bilgi verdi.

Memduh Ceylan, dil dışında hiçbir gündemleri olmadığını söyledi. Halk Eğitim bünyesinde açılan kursların sertifika programı olduğunu kaydeden Memduh Ceylan KAFFED’in pek çok anlamda çalışmalarının önünü açtığını ifade etti.

KAFFED Genel Başkanı Yaşar Aslankaya Federasyonun bu seneyi Anadil ve Abhazya Zafer Yılı ilan ettiğini hatırlattı.

Aslankaya, tüm çalışmaların anadil farkındalığını yükseltmeye dönük yapıldığını bu amaçla alanında uzman kişilerden destek alındığını söyledi. Aslankaya, anadilini konuşanlar için okuma-yazma seferberliği başlatıldığını, çocuklara yönelik ozel projeler geliştirildiğini, bunların yakında kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Ortaokullarda açılan seçmeli ders sınıflarında Düzce Üniversitesi Çerkes Dili ve Edebiyatı Bölümü mezunlarının görevlendirilmesi için çabalarının sürdüğünü kaydeden Yaşar Aslankaya, derneklerin sertifikalı eğitici eksiğini tamamlamak üzere “eğitici eğitimleri” verildiğini bildirdi.

Yaşar Aslankaya, KAFFED’ in toplumla her alanda işbirliğine ve önerileri dinlemeye hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

Görüşmeye Düzce Adige Kültür Derneği Başkanı Özcan Çakmakçı, Adige Kültür Evi Başkanı Ahmet Turan ile Köprübaşı Ömerefendi Muhtarı Sedat Özbek katıldı.

KAFFED heyeti ayrıca Adige Kültür Evi’ndeki antika eşyaların yer aldığı sergi salonu ve kurs sınıflarını da gezerek bilgi aldı. (kaffed.org)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz