Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Türkiye’den 10 bin kişi Abhazya vatandaşı

Abhazya’nın başkenti Sohum’da düzenlenen Abhazya Devlet Geri Dönüş Komitesi kuruluşunun 25. yılı etkinliklerine Abhazya Devlet Başkanı Raul Hacımba ve Abhaz asıllı CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç da katıldı.

Dünya Abhaz-Abazin Birliği Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Hapat, Geri Dönüş Komitesi konusunda bilgi vererek, “Abhazya’nın Kurucu Devlet Başkanı Vladislav Ardzınba geleceği okuyabilen bir liderdi. Ülkenin geleceği ve bekasının Abhazya dışında yaşayan Abhazlar ile sağlanabileceğini bildiği için komiteyi kurdu. Komite çok önemli çalışmalar yaptı. Bundan sonra da Türkiye diasporası başta olmak üzere çok ciddi çalışmalar yapacak” dedi.

Türkiye’deki Abhazları temsil eden Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Atanur Aksoy ise, “Vladislav Ardzınba’nın girişimleriyle, büyük sürgünle dünyanın 56 ülkesine göç eden Abhazların Abhazya’ya geri dönmesi için Geri Dönüş Komitesi kurulmuştu. 25 yıl içerisinde önemli çalışmalar yapıldı. Biz Abhazya’yı yönetenlere Geri Dönüş Komitesi’nin bakanlığa dönüştürülmesini öneriyoruz. Sovyetler döneminde Türkiye’den Abhazya’ya ulaşımda problemler yaşandığı için Abhazlar anavatanlarına gelemiyordu. 2008 yılına kadar da Abhazya’ya ulaşım ve ekonomik ambargo uygulanıyordu. 2008 yılında Rusya’nın Abhazya’yı tanımasıyla birlikte Abhazlar anavatanlarına ulaşım sağlayabilmeye başladı. Bu süreçte Türkiye’den 10 bin kişi Abhazya vatandaşlığı aldı” ifadelerini kullandı.

Devlet nişanı verildi

Sohum’da yapılan törenlerde 3. dereceden ‘Ahıdz-Apşa’ olarak bilinen devlet nişanı Türkiye’den Abhazya savaşına katılan, savaşta etkin rol oynayan kişilere verildi. Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba tarafından takdim edilen nişanları Türkiye’den Necdet Agumba, Bülent Ayuzba, Zülfü Achuzba, Aycan Bediya, Soner Gogua, Erkan Kutarba, Adem Mahariya, Ekrem Hişba, Zerrin Şamba, Cemalettin Ardzınba, Ardeşen Bganba ve Oktay Ckotua Suriye’den Ahmet Marşan, Şerafeddin Marşan Abhazya’dan Aida Kvitsinia aldı.

“Halen bir geri dönüş programımız yok”

Geri Dönüş Komitesi’nin kuruluşunun 25. yıldönümü nedeniyle Komite Başkanı Dbar’ı makamında kabul eden Hacimba konuyla ilgili olarak, “İnsanlarımızın vatanlarına dönebilmeleri için en önemli şey, bir geri dönüş programının oluşturulması. Yıllardır bir geri dönüş programına duyduğumuz ihtiyacı söylüyoruz ama hala elimizde durumu takip edebileceğimiz herhangi bir belge yok. En kısa zamanda bu çalışmayı yapmamız gerekiyor.

Bu program Abhazya’ya yerleşen geri dönüşçünün artık bir geri dönüşçü değil bu ülkenin vatandaşı olduğunu vurgulamalıdır. Anavatanlarına geri dönen vatandaşlarımızın hayatlarını burada sürdürebilmeleri için eğitim, sağlık, istihdam, konut konularında mümkün olan yardımı yapmalıyız” şeklinde konuştu.
(abhazpostasi.com)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img