Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkes Sürgünü ve Soykırımı anıldı

KAFFED

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından düzenlenen “Karadeniz’in İki Yakasındayız” başlıklı törenlerin ilki 12 Mayıs’ta Kefken’de gerçekleştirildi.
Türkiye’nin pek çok yerinden gelen KAFFED’e üye derneklerin üyeleri, Karaağaç Mezarlığını ziyaret etti. Daha sonra Babalı Sahili’ne yüründü.
Sahile gelen Çerkesler, sürgünde yitirdikleri ataları için denize karanfil ve çelenk bıraktılar. Kurulan sahnede Adigece ve Abhazca ağıtlar söylenirken, Çerkes mitolojisinde yeri olan “Nart Ateşi” etrafında temsili mezar taşlarının başında nöbet tutuldu.
Çerkes sürgününü unutturmamak için anma törenini her yıl düzenlediklerini belirten KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya, “154 yıl önce kaybettiğimiz ve bu sahilden bu topraklara intikal etmiş insanları anmak için bir aradayız. Çerkeslerin yaşadıkları bu trajedi dünyada eşi benzeri olmayan bir trajedidir. Sürgün sırasında Trabzon Limanı’ndan Varna’ya kadar intikal etmiş insanları anıyoruz. 500 bin civarında insanımızı kaybettik. Bu unutulmaz bir acı. Biz geçmişi unutmadan dilimizi, kültürümüzü gençlerimize aktarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
KAFFED’in düzenlediği anma törenlerinin ikinci ayağı olan anavatan programı ise 21 Mayıs’ta Nalçik’te gerçekleştirildi.


ABHAZFED

Türkiye’nin farklı şehir ve bölgelerinde yaşayan Abhazlar, sürgünün 154. yılında Kocaeli’de bulunan Babalı sahilinde anma töreni gerçekleştirdi.
Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Zonguldak, Samsun, Ankara, İzmir gibi birçok ilden sahile gelen Abhazlar, Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan anma töreninde sahile çelenk ve karanfiller bıraktı. Abhaz Dernekleri Genel Başkanı Atanur Aksoy ve Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi Vadim Haraziya başta olmak üzere dernek başkanları ve çok sayıda vatandaş, Karadeniz’e karanfiller bırakarak atalarını andı.
Gerçekleşen törenlerin sonunda meşaleler yakan Ahbazlar, sahil boyunca yürüyüş yaparak büyük halkalar oluşturdu. Son olarak Nart ateşi yakıldı.
Sabahın erken saatlerine kadar süren etkinlikte gençler “Sürgün Nöbeti” tutarak sahilden ayrılmadı.
Törende konuşan Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED) Genel Başkanı Atanur Aksoy, “Bu yaşanan büyük sürgünde atalarımız yaşamını yitirdi. Bizler Kafkasyalılar’ın torunları olarak bu anma geleneğini her yıl sürdürüyoruz. Bu acıyı her zaman kalbimizde yaşamayı sürdüreceğiz ve sürgünü unutmayacağız” dedi.


Nalçik


Abhazya


Kayseri


Maykop


Eskişehir


Sivas

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img