Çerkes Sürgünü ve Soykırımı anıldı

0
682

KAFFED

Kafkas Dernekleri Federasyonu (KAFFED) tarafından düzenlenen “Karadeniz’in İki Yakasındayız” başlıklı törenlerin ilki 12 Mayıs’ta Kefken’de gerçekleştirildi.
Türkiye’nin pek çok yerinden gelen KAFFED’e üye derneklerin üyeleri, Karaağaç Mezarlığını ziyaret etti. Daha sonra Babalı Sahili’ne yüründü.
Sahile gelen Çerkesler, sürgünde yitirdikleri ataları için denize karanfil ve çelenk bıraktılar. Kurulan sahnede Adigece ve Abhazca ağıtlar söylenirken, Çerkes mitolojisinde yeri olan “Nart Ateşi” etrafında temsili mezar taşlarının başında nöbet tutuldu.
Çerkes sürgününü unutturmamak için anma törenini her yıl düzenlediklerini belirten KAFFED Başkanı Yaşar Aslankaya, “154 yıl önce kaybettiğimiz ve bu sahilden bu topraklara intikal etmiş insanları anmak için bir aradayız. Çerkeslerin yaşadıkları bu trajedi dünyada eşi benzeri olmayan bir trajedidir. Sürgün sırasında Trabzon Limanı’ndan Varna’ya kadar intikal etmiş insanları anıyoruz. 500 bin civarında insanımızı kaybettik. Bu unutulmaz bir acı. Biz geçmişi unutmadan dilimizi, kültürümüzü gençlerimize aktarmak istiyoruz” ifadelerini kullandı.
KAFFED’in düzenlediği anma törenlerinin ikinci ayağı olan anavatan programı ise 21 Mayıs’ta Nalçik’te gerçekleştirildi.


ABHAZFED

Türkiye’nin farklı şehir ve bölgelerinde yaşayan Abhazlar, sürgünün 154. yılında Kocaeli’de bulunan Babalı sahilinde anma töreni gerçekleştirdi.
Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bursa, Eskişehir, Zonguldak, Samsun, Ankara, İzmir gibi birçok ilden sahile gelen Abhazlar, Kuranı Kerim tilaveti ile başlayan anma töreninde sahile çelenk ve karanfiller bıraktı. Abhaz Dernekleri Genel Başkanı Atanur Aksoy ve Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi Vadim Haraziya başta olmak üzere dernek başkanları ve çok sayıda vatandaş, Karadeniz’e karanfiller bırakarak atalarını andı.
Gerçekleşen törenlerin sonunda meşaleler yakan Ahbazlar, sahil boyunca yürüyüş yaparak büyük halkalar oluşturdu. Son olarak Nart ateşi yakıldı.
Sabahın erken saatlerine kadar süren etkinlikte gençler “Sürgün Nöbeti” tutarak sahilden ayrılmadı.
Törende konuşan Abhaz Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED) Genel Başkanı Atanur Aksoy, “Bu yaşanan büyük sürgünde atalarımız yaşamını yitirdi. Bizler Kafkasyalılar’ın torunları olarak bu anma geleneğini her yıl sürdürüyoruz. Bu acıyı her zaman kalbimizde yaşamayı sürdüreceğiz ve sürgünü unutmayacağız” dedi.


Nalçik


Abhazya


Kayseri


Maykop


Eskişehir


Sivas

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz