Mihail Saakaşvili’ye 6 yıl hapis

0
450
Georgian President Mikhail Saakashvili is seen before a conference of the strategic forum in Bled August 25, 2007. REUTERS/Srdjan Zivulovic (SLOVENIA)

Gürcistan eski Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili, Tiflis Şehir Mahkemesi tarafından “şiddet ve görevini kötüye kullanmak” suçlamasıyla 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Saakaşvili, Gürcü milletvekili Valeri Gelaşvili’nin kaçırılması ve dövülmesine ilişkin davada “şiddet ve görevini kötüye kullanmak” suçlamasıyla yargılanıyordu.

Hollanda’da yaşayan Saakaşvili bir cinayet davasında da görevini kötüye kullanmaktan bu yılın ocak ayında Tiflis Şehri Mahkemesince 3 yıl hapse mahkum edilmişti. Saakaşvili, Birleşik Gürcistan Bankası çalışanı Sandro Girgvliani cinayetinde çıkarlarını korumak için af çıkardığı gerekçesiyle suçlu bulunmuştu.

Ülkesine dönemiyor

Hakkındaki tutuklama ve hapis kararı yüzünden yıllardır ülkesine dönemeyen ve Hollanda’da yaşayan Saakaşvili, 2007’de muhaliflerin mitingini dağıtmak, İmedi televizyon kanalının kurucusu Badri Patarkaçişvili’nin mal varlığına el koymak, yolsuzluk ile görevi kötüye kullanmak ve bir milletvekilini dövdürmekle suçlanıyor.

Saakaşvili, Kasım 2013’te, yeni Devlet Başkanı Georgi Margvelaşvili’nin yemin töreninin ardından Gürcistan’ı terk etmişti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz