Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Yalova Uluslararası Kafkas Dans ve Müzik Festivali

Yalova Kuzey Kafkas Derneği’nin bu yıl 15.’sini düzenlediği Yalova Uluslararası Kafkas Dans ve Müzik Festivali kortej yürüyüşüyle başladı.

Gazipaşa Caddesi’ndeki korteje Türkiye, Adigey Cumhuriyeti, Dağıstan Cumhuriyeti, Gürcistan, Kabardey-Balkar Cumhuriyeti ve Kuzey Osetya Cumhuriyeti’nden dans grupları katıldı.

160 dansçının katıldığı festival, Gazipaşa Caddesi’ndeki mini açık hava tiyatrosunda gerçekleştirilen gösterilerle devam etti.

Rusya İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev, burada yaptığı konuşmada, Rusya’yı temsilen 4 ekibin festivale katılmasından dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti.

Yalova Kuzey Kafkas Derneği Başkanı Mehmet Aydemir ve Başkonsolosu Podelyshev, birbirlerine karşılıklı hediyeler takdim etti.

Bu yıl “Kafkasya’da ve Tüm Dünyada Barış” sloganıyla düzenlenen festival, Barış Manço Açık Hava Tiyatrosu’nda düzenlenen galayla sona erdi.

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img