Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Abhazya: 26 yıl geçti

14 Ağustos Vatan Savunucularını Anma Günü kapsamında Sohum’da ve diğer şehirlerde törenler yapıldı.
14 Ağustos 1992’de Gürcistan birliklerinin Abhazya’ya saldırmasıyla başlayan kanlı savaş 413 gün sürmüş ve 30 Eylül 1993’te Abhazya’nın zaferiyle sonuçlanmıştı.
Abhazya’da ayrıca 15 Ağustos’ta “Gönüllüler Günü” için etkinlikler yapıldı. Gudauta’daki Gönüllüler Anıtı’nda yapılan törene Abhazya devlet başkanı Raul Hacimba, meclis sözcüsü Valeri Kvarçia, Gudauta valisi Ruslan Ladarya, Kafkasya Dağlı Halkları Konfederasyonu kurucusu Musa Şenibov, gönüllüler ile “Barış ve Toplumsal Adalet için Abhazya’nın Anneleri” hareketi temsilcileri katıldı.
Gürcistan’ın Abhazya’ya saldırısından bir gün sonra, 15 Ağustos 1992’de, Sultan Sosnaliev liderliğindeki Kuzey Kafkasyalı ilk gönüllü grup Gudauta’ya gelmiş ve Abhazya’nın direniş mücadelesine katılmıştı. “Gönüllüler Günü”, Kafkas halkları arasındaki kardeşliğin önemini ve gücünü vurguluyor.
26 Ağustos’ta ise Rusya’nın Abhazya ve Güney Osetya’yı tanımasının yıldönümü kutlandı.

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img