Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Bağımsızlık için yürüdüler

Katalonya Ulusal Günü’nde (La Diada) yaklaşık 1 milyon Katalan bağımsızlık için sokağa çıktı

Katalonya hükümetinin geçen yıl tek taraflı olarak gerçekleştirdiği bağımsızlık referandumunun İspanya merkezi hükümetince tanınmaması ve 1 Ekim’de gerçekleşen referanduma katılanlara yönelik polis şiddeti sonrasında yoğun geçmesi beklenen La Diada gününe yaklaşık olarak 1 milyon kişi katıldı. Eylem sırasında Katalonya bayrağının renklerine bürünen Barcelona sokakları renkli ve çeşitli etkinliklere sahne olurken bazı eylemcilerin birbirlerinin omuzlarına çıkarak insan kuleleri yapması eğlenceli görüntüler oluşturdu.
Bağımsızlık yanlısı ve ayrılıkçı liderlere özgürlük taleplerinin öne çıktığı eylemde, eylemcilerin ellerinde ayrılıkçı liderlere özgürlük taleplerini yazdıkları dövizleri taşıdıkları görüldü.
Mitinge çağrı yapan Katalonya Başkanı Quim Torra, bu yılki La Diada’yı ‘tarihi’ olarak nitelemiş ve bağımsız bir Katalonya Cumhuriyeti istediklerini söylemişti.

“General Franco, modern İspanya’yı görse gurur duyardı”
Katalan ayrılıkçı liderlerinin davalarına müdahil olan yabancı avukatlar adına açıklamayı Pakistan asıllı İngiliz avukat Aamer Anwar okudu.
“1 Ekim’de İspanya devleti bütün kabadayılık, şantaj, taciz, kışkırtma ve saldırı taktiklerini kullandı” denilen sert açıklamada, “General Franco, kendi faşist diktatörlüğü gibi davranan modern İspanya’yı görse gurur duyardı” ifadeleri kullanıldı.
Yabancı avukatların kürsüden okunan açıklamasında, “Kendi kaderini tayin hakkı temel bir insan hakkıdır ve 300 yıllık baskının ardından, İspanya, Katalonya’nın bağımsızlığını yeniden kazanma isteğini bastırmayacak, bastıramayacaktır” dendi.
1 Ekim’de yapılan referandumda oy çoğunluğunun bağımsızlıktan yana çıkması ile birlikte Carles Puigdemont liderliğindeki hükümet, tek taraflı olarak bağımsızlık ilan etmişti.
Sonrasında ise Katalan hükümeti, merkezi hükümet tarafından görevden alınmış ve Katalonya Özerk Yönetimi doğrudan Madrid yönetimine bağlanmıştı.
Puigdemont hakkında tutuklama kararı çıkarılmış akabinde Katalan lider İspanya’yı terk etmek durumunda kalmıştı.

İspanya yanlıları tepkili
Gerçekleşen miting hakkında konuşan Barcelona Belediye Başkanı Ada Colau, ayrılıkçı liderlerin serbest bırakılmasını desteklediğini vurgularken, “Katılım gösterenlerin tek taraflı olarak ayrılığı destekledikleri için yürüyüşe katılmayacağım” dedi.
Colau, “Politik olarak İspanya’dan ayrılmaya sonuna kadar karşıyım ama bizimle aynı görüşü savunmayan kişilerinde özgürlük ve haklarını savunmak zorundayım” yorumunu yaptı.
La Diada’nın bağlamından çıkarılarak sadece ayrılıkçıların mitingi haline dönüştüğünün altını çizen Ciudadanos partisi lideri Inés Arrimadas da, “Bugün, bu hükümetin eylemlerinin bir parçasını hissedemeyen, bugün sokağa çıkmayacak milyonlarca Katalan’a ses vermek istiyoruz” dedi.
Arrimadas, gerçekleşen etkinlikte ‘Fem la República Catalana’ (Katalonya Cumhuriyetini kuruyoruz) sloganını ‘ayrıştırıcı’ olarak niteledi.
İspanya’nın Katalan Dışişleri Bakanı Josep Borrell da gösteride bağımsızlık çağrıları yapılmasını eleştirdi. Bakan, “Biz Katalanlar ulusal bayramımızı kutlamalıyız, bugün halkın yarısından daha azının desteğini alan bağımsızlığı talep etmemeliyiz” dedi.
Temmuz ayında yapılan bir kamuoyu yoklamasına göre, Katalanların yüzde 46.7’si bağımsızlığı desteklerken, yüzde 44.9’u İspanya’ya bağlı kalmaktan yana.
Her yıl 11 Eylül’de kutlanan La Diada, Katalonya’nın bağımsızlığını kaybetmesine yol açan 1714 Barselona kuşatmasının da anıldığı bir tarih. Daha sonra 1980’de İspanya parlamentosunda kabul edilen 11 Eylül Günü Yasası (La Diada de l’Onze de Setembre) ile ilk defa Katalonya’da bir parlamento kurulmuş ve özerkliğin tanınmasıyla, 11 Eylül bir ulusal sembole dönüşmüştü. (sputnik.com)

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img