Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Farklılığımız Zenginliğimiz, Birlikteliğimiz Geleceğimiz

Kabardey-Balkar’da Kabardeylerin Kanjal Zaferi kutlamaları etnik gerilime neden oldu, taşlı sopalı kavgaya dönüştü

Kabardey-Balkar’ın farklı bölgelerinden 30 binici, 17 Eylül sabahı Zayukovo köyünde bir araya geldi ve Kanjal Dağı’na gitmek üzere atlarıyla yola çıktılar. At yetiştiricisi ve aktivist İbrahim Yağan’ın liderliğindeki grubun yolu Kendelen köyü sakinleri tarafından kesildi. Atlılar, olay çıkmadan Kanjal’ın zirvesine çıkıp kutlama yaptı.
İbrahim Yağan daha öncesinde köyün içinden geçmek yerine köyün dışından dolanmayı önerdi ama “dolanmak atlar için zorlu olur” denilerek teklifi reddedildi.
Grubun yolunun gidişte kesildiğini duyan Çerkes aktivistler sabah saatlerinde Kendelen’e giderek “Rusya Federasyonu topraklarında seyahat özgürlüğü” olduğunu söyleyerek atlıların dönüşünde yollarının kesilmemesi uyarısı yaptı.
Polis ve köy yöneticileri tarafından “dağılın” uyarısı yapıldı. Çerkesler atlıların dönüşünü beklemek istedi ama taşlı sopalı kavgalar çıktı. Olaylar sırasında polis biber gazı kullandı.
Çerkes gençlik örgütünün üyelerinden biri, “Her yıl 28 Mart’ta Balkar Halkının Diriliş Günü için düzenlenen etkinliklerde onlar da at sırtında Nalçik’e giderler ve güzergahlarında Kabardey köyleri de var. Hiç kimse onlara karışmaz” diyerek tepkisini belirtti.
Olaylarda gözaltına alınan 40 kişi birkaç gün sonra serbest bırakıldı.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img