Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Çerkes Kıyafetlerinin Zamanda Yolculuğu

Beylikdüzü Belediyesi ile Çerkes Kültür Evi Derneği’nin Çerkes Ulusal Kıyafet Günü dolayısıyla düzenlediği “Çerkes Kıyafetleri’nin Zamanda Yolculuğu” temalı program Yaşam Vadisi’nde gerçekleşti.
Üç bölümden oluşan programın birinci bölümünde, Çerkes kıyafetlerinin sunumu ve anlamını anlatan teatral bir sunum gerçekleşti. İkinci bölümde Adigece şarkıların seslendirildiği görsel bir şölen yaşandı. Üçüncü ve son bölümde ise Çerkes mahalli düğünü yapıldı.
Çerkes kıyafetlerinin özellikleri ve Çerkes kültürünün anlatıldığı programda Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na teşekkür ederek konuşmasına başlayan Çerkes Kültür Evi Derneği Başkanı Ömer Çötok, “Biz Çerkesler olarak kültürümüzü yaşıyoruz, yaşatmaya çalışıyoruz. Ama kültürümüzü Çerkes olmayan dostlarımız da tanısın, asıl gayemiz amacımız bu” dedi.
Milli kıyafetlerin halkları halk, ulusları ulus yapan milli değerler olduğunu belirten Kafkas Dernekleri Federasyonu Başkanı Yaşar Aslankaya ise “Biz Çerkesleri, Çerkes kimliğini ön plana çıkarıp, dünyada bizi var eden dilimiz, kültürümüz ve milli kıyafetimizdir. Bu kıyafetimiz cesareti, özgürlüğü, tevazuyu, acıyı, sevgiyi yani insani değerler ile ilgili her şeyi tarif eder. İnsanlık var olduğundan beri üretilmiş dünyada dört halkın kendine ait kıyafeti vardır. Bu dört halktan bir tanesi Çerkeslerdir. Bu nedenle tüm Çerkeslerin kıyafet gününü kutluyorum” diye konuştu.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

Yazarın Diğer Yazıları

Etno Park’tan (Apsnı Park-Abhazya) kareler…

Geleneksel bir evden detaylar      

Иаҕан Дениз далырхит

Ҭырқәтәыла, Хәажәкырамза 31 Амҽыша аҽны алхрақәа рзы, збжьызҭиыз 48.256.117 алхҩы, хәы шқәса рзы аҭыҧынтәи наҧхгаҩцәа алырххьан. Алыхрақәа раамышьҭазь, аҿагылара ҟазҵаз рдҵаалара иахәаҧшыз Алхра Ҳаракы...

Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл

Исҭанбул Аҧсуа Культура Хеидкылаҿы зҽазыҟаҵара иаҿу Ахақәыиҭра & Рирашье Ансамбл, 7 нтә 77 ахь ахҳәоны, Рашәарамза 8 амш, Қозиаҭаҕы Культура Сентр аҿы асцена иқәгылт.

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img