Abhazya’da Adige Bayrak Günü etkinliği yapıldı

0
585

Abhazya’da Adige Bayrak Günü programı devlet düzeyinde, üniversite ve bölümleri başta olmak üzere, konser ve Adige djegu coşkusuyla bir kez daha kutlandı. Özellikle diaspora Abhaz ve Adigeleri buluşarak Abhazya Cumhurbaşkanı Vladislav Ardzınba Anıtı’na çelenk bırakıldıktan sonra şehitlik ziyaret edildi, ardından Abhazya Askeri Müze’de konser gerçekleştirildi. Devlet Halk Dansları Topluluğu Kafkas’ın sergilediği danslar izlendi, Abazaca ve Adigece sunumlar yapıldı. Etkinliğe Cumhurbaşkanı Sözcüsü Zantaria Vladimir, Sanat Dergisi Redaktörü Genadi Alamia, Abhazya Cumhuriyeti Adige Xase Başkanı Valeri Meryemuka, araştırmacı-yazar Hayri Kutarba, Doç. Sweta Tabagua konuşmacı olarak katıldı.
Dünyanın pek çok bölgesinden, diaspora ve Kuzey Kafkasya’dan gönderilen tebrik mesajları okundu. İstanbul Abhaz Derneği, Kabardey’den Gariyanka Gazetesi Başredaktörü Zarina Kanuko, Nalçik Abhazya Kültür Merkezi’nden İnga Katsba Guçapşeva’nın tebrik mesajları da paylaşıldı.
Sevgi, kardeşlik ve barışın daim olduğu yıllara beraberliğimizi taşımak, “Abhaz-Adige geleceğini nasıl ileri götürürüz” konusu üzerine çok çalışmak hedefimiz… Gelecek yıllarda gençlerle daha güçlü ve ümitli yapacağımız nice organizasyonlara… Abhazya’ya teşekkürler.

Haber: Doç. Dijin Çurey

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz