Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

HDP

Çerkes Soykırımı’nın 155. yılı. 1864 yılında Karadeniz’e ‘dökülen’ Kafkas halklarının acısını paylaşıyor, felakette yitenleri saygıyla anıyoruz.
Çerkes Soykırımı’nı unutmuyoruz…
Çerkesya halkları, 155 yıl önce Karadeniz’in ‘karanlık’ sularında büyük bir trajedi yaşadılar. 1864 yılında, Çarlık Rusya’nın Kafkas ilhakına direnen Çerkesler, savaş sürecinde kadın ve çocuk ayrımı gözetilmeden soykırıma tabi tutuldular. Yurtlarından sürülen milyonlarca Kafkasyalı sivil bu büyük göçte açlıktan ve susuzluktan ölmüştü.
Bir milyonu aşkın Çerkes’in vatanından sürgün edildiği, çoğunun Karadeniz’de öldüğü, sağ kalanların da Osmanlı İmparatorluğu içinde Bulgaristan, Arnavutluk, Sırbistan, Suriye, Irak ve daha sonra Lübnan’a kadar dağıtıldığı, göç yollarında sayısız insanın can verdiği biliniyor.
Ezilen, sömürülen, asimile edilen, sürgüne ve soykırıma maruz kalan tüm halkların partisi olan HDP için, Yahudilerin “Holokost”u, Ermenilerin “Medz Yeğern”i, Süryanilerin “Seyfo”su, Êzidîlerin “72 Ferman“ı ve Dersimlilerin “Tertele”si ne ise Çerkeslerin de “Büyük Göçü“ ya da Ubıhça deyimiyle “Tsitsekun Soykırımı” da odur.
21 Mayıs 1864 tarihini, tarihimizin acılı bir parçası olarak gören partimiz; halklarımızın yeni acılar yaşamaması için, soykırımlarla yüzleşilmesi için çaba göstermektedir.
Bu vesilesiyle, Çerkes halkının; soykırımın tanınmasını, Türkiye’de yaşayan yaklaşık 6 milyon Çerkes’in soyadı, dil ve kültür haklarının verilmesi, değiştirilen köy isimlerinin iade edilmesi ve anavatanları olan Kafkasya’ya dönüş kolaylığının sağlanması taleplerinin takipçisi olacağımızı kamuoyuna deklare ederiz.

Halkların Demokratik Partisi

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

“Derneklerimiz kültürel temelde örgütlenmeler olmakla birlikte sürgün ve soykırım, anadili, dönüş hakkı gibi taleplerimizin aslında siyasetin konusu olduğu açık”

-Nasıl bir KAFFED/Federasyon/Birlik hayaliniz var? Üye derneklerle ilişkiler, uluslararası kurumlarla ilişkiler, sürgün, soykırım, başta anadili olmak üzere kimliğe ve kültüre dair her konuda nasıl...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img