Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Son 5 yılda 768 yeni vakıf

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, her yıl 100’den fazla yeni vakıfın kurulduğu ülkemizde, kamunun vakıflara devrettiği arazi ve konutları, soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yazılı soru önergesinde, “Ülkemizde vakıf sayısı kaçtır? Son beş yılda oluşan vakıf sayısı kaçtır? Vakıflara kamuya ait devri yapılan son beş yılda arazi ve konut var mıdır, toplam tutar nedir? Vakıfların faaliyet alanlarına göre dağılımları nedir?” şeklinde sorular yöneltti.

Ömer Fethi Gürer’in önergesine yanıt veren Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türk Medeni Kanunu hükümlerine göre kurulan ve halen faaliyetine devam eden toplam vakıf sayısının 5 bin 234 olduğunu açıkladı.

Yanıtlanmayan soru

Ersoy, son 5 yılda kurulan vakıf sayısının ise 768 olduğunu bildirdi. Ersoy’un verdiği bilgiye göre her yıl 100’den fazla vakıfın kurulduğu ortaya çıktı.

Vakıfların eğitim, sağlık, sosyal yardım, kültür, spor vb. birçok farklı amaçla kurulabildiğini belerten Bakan Ersoy, soru önergesindeki, kamuya ait arazi ve konutların vakıflara devriyle ilgili soruyu yanıtsız bıraktı.

CHP Milletvekili Gürer, Bakan Ersoy’un vakıf sayılarını ve son 5 yılda kurulan vakıflarla ilgili sayısal verileri açıklamasına rağmen, kamu arazileri ve konutların vakıflara devri ile ilgili soruyu yanıtsız bırakmasının düşündürücü olduğunu ifade etti. Gürer, kamuoyuna yansıyan bilgilerin varlığına dikkat çekerek, “Doğru bilgi devletin kayıtlarındaki bilgidir. Doğal olarak yapılan bir iş varsa bunu yurttaşın da bilmesinde ne sakınca olabilir ki?
Kamu arazilerinin birilerine vakıf adı altında peşkeş çekildiği yönünde söylentileri belki de bu soru ile yanıtlayıp durumun ne olduğunun ortaya çıkması sağlanacaktı. Bakanın bu sorudan kaçınması, söylentilere konu olan durumlar hakkında daha da kaygı verici bir yansıma üretecektir” dedi.
(www.birgun.net)

Yazarın Diğer Yazıları

Акәашаратә проект

Акәашаратә проект Eytsikәashow раԥхьатәи аконцерт мҩаԥысит аҳәынҭқарратә филармониаҟны лаҵарамза 2 рзы. Аиндаҭлараҟны актәи аҭыԥ иазықәԥоит 14 гәыԥ, аҳамҭа хада 450 000 мааҭ ыҟоуп. Акомандақәа азыҟарҵоит...

Аҧсны азыҟазаашьа

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (КАФФЕД), Мшаҧымза, Аҧсны азыҟазаашьа темас иаҭаны, интернет хархәарала алацәажәара еиҿнакааит. ҚАФФЕД ахада Унал Улучаи, ахада ихаҭыҧуаҩы Муҳаррем Саран, Маӡаныҟәгаҩы Омер Аҭалар,...

Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызку арапорт

Кафкас Хеидкылақәа Рфедерациа (ҚАФФЕД) Аҧсны Аусазуыра Агрупа алахәҩы Елчин Башьол, Ҭырқәтәылатәи Аҧсуаа ирызкны лҭҵаара инамаданы илҩыз арапорт, Жәларыбжьаратәи Ажәлархәыҷқәа Рзиндырра Група (Minority Rights...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img